Není pochyb o tom, že hrací sestava je zajímavým doplňkem každé zahrady. Nabízí dětem bezpečné, zdravé a veselé hraní v domácím prostředí. Pomocí různých prvků postavíme na zahradě hřiště, které bude díky doplňkům mnohem přitažlivější.

Domeček se žebříkem a skluzavkou dlouhou 240 cm Jungle Gym s výškou podesty 1,25 m je ukotven zemními vruty Krinner. Je vyroben ze severského smrku, nátěr v odstínu ořech.

Domeček se žebříkem a skluzavkou dlouhou 240 cm Jungle Gym s výškou podesty 1,25 m je ukotven zemními vruty Krinner. Je vyroben ze severského smrku, nátěr v odstínu ořech.

FOTO: www.olgasaskova.cz

Skoro každá z hracích sestav obsahuje alespoň jednu skluzavku, která dětské hřiště opticky zvýší. Většina výrobců nabízí jednoduchý systém, který umožňuje, aby na sebe jednotlivé díly navazovaly. Výhodou těchto hřišť je, že lze jednotlivé prvky kdykoli dokoupit a doplnit je třeba o houpačku, skluzavku, pískoviště, opičí dráhu nebo šplhací stěnu či lano.

Proč dětské hřiště

Dětské hřiště má velký vliv na rozvoj dětí v předškolním i školním věku. Nabízí spontánní zábavu, díky níž si děti osvojí koordinaci pohybů a další sportovní a motorické dovednosti jako šplh, skok, slézání, vylézání, chůzi po nestabilním podkladu zavěšené lávky, skluz apod.

Dřevěná vahadlová houpačka, vyrobená z hranolů 12x12 cm opatřených třemi vrstvami lazurovacího laku, je určena dětem ve věku 3 až 14 let. Herní prvek o rozměrech 3x0,3 m potřebuje bezpečnostní zónu 6x3,2 m.

Dřevěná vahadlová houpačka, vyrobená z hranolů 12x12 cm opatřených třemi vrstvami lazurovacího laku, je určena dětem ve věku 3 až 14 let. Herní prvek o rozměrech 3x0,3 m potřebuje bezpečnostní zónu 6x3,2 m.

FOTO: archív firmy Bonita

Přispívá i k rozvoji vytrvalosti nebo k překonávání překážek a strachu. Rozvíjí rychlost, zdatnost, obratnost i kladný vztah k pohybu. Pestrá a příjemná zábava formuje osobnost dítěte a rozvíjí jeho fantazii.

Šplhací sestavu tvoří žebřík a síť z 16mm lana s ocelovým jádrem a obalem z polypropylenu, spojovaná plastovými spoji. Konstrukce je z hranolů 10x10 cm, veškeré spoje na sestavě jsou čepované.

Šplhací sestavu tvoří žebřík a síť z 16mm lana s ocelovým jádrem a obalem z polypropylenu, spojovaná plastovými spoji. Konstrukce je z hranolů 10x10 cm, veškeré spoje na sestavě jsou čepované.

FOTO: archív firmy Bonita

Kam sestavu umístit

  • Dětské hřiště by mělo být především bezpečné. Proto si dáme záležet i na výběru vhodného místa. Důraz klademe zejména na okolí.
  • Obecně platí: minimálně 150-200 cm od hrany herního prvku by neměl překážet strom, lavička ani plot.
  • Hrací sestavu vybíráme rovněž podle věku dítěte. Pro předškoláky se zaměříme na pískoviště a jednoduché houpačky. Starším dětem přidáme skluzavku, prolézačky nebo šplhací prvky.
  • Podle toho, jak dítě poroste, můžeme postupně dokoupit další komponenty nebo celou hrací věž se šplhací stěnou.

Kvalita se vyplatí

Dáme si pozor také na nákup kvalitního řeziva. Vybíráme pečlivě opracované jehličnaté dřevo se sraženými nebo zaoblenými hranami. Ohlídáme konstrukci, na níž bude připevněna skluzavka, stejně tak jako horní ráhno pro připevnění houpačky.

Houpačky patří k nejoblíbenějším hracím prvkům. Dvoumístná houpačka Jungle Gym umožňuje i připojení skluzavky a tím zvýší atraktivitu dětského hřiště.

Houpačky patří k nejoblíbenějším hracím prvkům. Dvoumístná houpačka Jungle Gym umožňuje i připojení skluzavky a tím zvýší atraktivitu dětského hřiště.

FOTO: archiv firmy Vladeko

Většina výrobců dodává sestavy, které obsahují dřevěné prvky v rozměrech odpovídajících požadavkům dané sestavy. Sestavy jsou vybavené potřebným spojovacím materiálem - úchyty pro jednotlivé prvky. Na každé krabici jsou zobrazeny všechny díly dětské hrací sestavy, takže montáž je jednoduchá. V případě, že si sami neporadíme, objednáme si montáž od firmy.

Malá věž s lezeckou stěnou a zábradlím vysokým 85 cm je ukotvena patentovanými zemními vruty do hloubky 75 cm. Je z přírodního sušeného severského smrku s laminátovou 230cm skluzavkou a výškou podlahy 100 cm.

Malá věž s lezeckou stěnou a zábradlím vysokým 85 cm je ukotvena patentovanými zemními vruty do hloubky 75 cm. Je z přírodního sušeného severského smrku s laminátovou 230cm skluzavkou a výškou podlahy 100 cm.

FOTO: www.olgasaskova.cz

Nutná bezpečnost

Hlavním vodítkem při nákupu plastových nebo kovových komponentů je osvědčení výrobce. Jeho výrobky by měly být v souladu s normou, která má označení ČSN EN 71. Pokud toto osvědčení hračka nebo herní prvek má, budeme mít méně starostí. Druhou část dětských hřišť tvoří dřevěný materiál, z něhož je podstatná část prvků vyrobena. Proto se při výběru dřeva zaměříme hlavně na:

  • materiál vysušený na max.15 %,
  • dřevo ošetřené tlakovou impregnací,
  • zaoblené hrany, zvláště nosných sloupků a hranolů zábradlí.

Pro bezpečný provoz hřiště je dobré používat pozinkované vruty s krytkami šroubů a těmi hlavičky vrutů zakrýt. Dopadové plochy pod herními prvky musí být z pružných materiálů, jako je tráva, borka, písek nebo pryžový podklad. Ty dostatečně tlumí pád a omezují riziko úrazu.