Nadýchané textilie (záclony, závěsy, polštářky, přehozy) si mnozí spojují s klasickým nebo romanticky laděným interiérem. Ale hladké látky se hodí i do dnes módního minimalistického stylu, protože dojem z holých stěn, hranatých tvarů a chromových lesků lehce změkčí.

Kombinace římské rolety (která má především zastiňovací funkci) a lehké záclony s ryze dekorativním posláním - vlevo. Klasický styl vyžaduje tmavší důstojné barvy na textiliích. Trendem jsou lesklé látky, tafty, tkaniny s efektem pomačkání (Dorian Dekor).

Vhodná je třeba jemná a průhledná záclona z organzy, která působí vzdušně. Navíc jako každá jiná látka umí vylepšit akustiku dané místnosti.

Látku vybíráme srdcem

Jestliže stojíme před rozhodnutím, jak nejlépe obléknout naše okno, doporučujeme zavítat do specializovaného dekoratérského studia. Odborník nejdříve přijde k nám domů a navrhne ideální řešení.

I když obvykle představu máme, je laická a nemusí být nejlepší. Fundovaná osoba se dokonale vyzná v materiálech, stylech a technických možnostech a je dobré nechat se tak trochu vést…

Podle slov dekoratérky bychom si měli látku vybírat srdcem. Jak poznáme tu pravou? Jednoduše: už při prohlížení zavěšených vzorků, které jemně ohmatáváme v prstech, tušíme, který materiál je nám nepříjemný, kdy se naopak rozzáříme, co nás nechává lhostejnými.

Údržba
Záclony a závěsy pereme alespoň 2krát ročně. Jedině tak zachováme jejich dokonalý vzhled.
Umělé materiály (nejčastěji polyester) pereme v ruce nebo složené v pračce na program ruční praní bez odstředění (30 °C). K textilii se chováme stejně šetrně jako k jemné halence. Neždímáme, nedáváme do sušičky. Nepoužíváme barevné aviváže, bělicí prášky, které látku poškodí.
Provázkový typ záclony před praním svážeme a dáme třeba do povlaku, aby se jednotlivá vlákna nezamotala do pračky nebo do sebe.
Bílé záclony a závěsy se nedoporučují čistit chemicky, i když to výrobce povoluje. Přes veškerou snahu čistírny bílé barvy čištěním šednou.

Výběr se nám zúží a my poté můžeme zohlednit i ostatní kritéria: jaká je údržba daného materiálu, jak veliký je prostor, na jakou světovou stranu je místnost orientována, co od záclony či závěsu vlastně požadujeme, jakou má plnit funkci, jaké rozměry mají okna, kolik je prostoru mezi nimi a stropem, z jakého materiálu je podlaha a jak nakonec vše sladit dohromady.

Barvy a vzory určují styl místnosti, přesto by neměly být dominantní, ale pouze podtrhovat atmosféru. Příliš velké tmavé plochy působí těžce, nudně a konzervativně. Také rády na sluníčku tzv. šisují (zvláště modrá).

Sněhově bílé záclony jsou naopak příliš studené a mnozí zákazníci se jich nadobro vzdali. Efektnější jsou totiž krémové a zemité teplé barvy, lesklé látky, zlatá, retro květinové motivy, materiál se všitými kovovými vlákny, tafty, které mění v ohybech svoje zabarvení, tkaniny s efektem pomačkání, záclony se všitými kamínky design Swarovski, imitace kožešin a flitry.

I když na nás útočí módní styly -módní barvy, je dobré řídit se vlastní intuicí a nepodléhat. To co je právě teď moderní, bude napřesrok jinak a navíc k našemu stylu interiéru se nemusí ani trochu hodit.

Konzole v přehledu

Konzole se používají na zavěšení záclon a dekoračních látek.

  • První možností je provedení tzv. tyčové. Podle materiálu pak mohou být tyče dřevěné, nerezové, mosazné, kovové. Tyčové konzole mají různé průměry a tvarování (dřevěné se obvykle hodí na chalupu nebo do venkovsky laděného stylu).
  • Nejčastější volbou jsou kolejničky. Vyrábějí se z hliníku a povrchově upravují buď leštěním, broušením, ale mohou být i lakovány. Jejich předností je, že je lze ohýbat horizontálně, některé typy i vertikálně. Záclony upevněné na kolejničku se shrnují buď jednostranně, nebo jako opona ke stranám či do středu. Profily, ve kterých kolejničky pojíždějí, mohou být v barvě bílá, tmavě šedá, béžová, zlatá, stříbrná a stříbrná broušená. Kolejničky mohou být zakryty i tzv. pelmetem (zdobná látka přichycená suchým zipem). Pojízdný systém pak není vidět ani když se záclona odtahuje.
  • Poslední možností jsou známé garnýže (záclony se zavěšují na ozdobné kroužky nebo poutka). Praktický je tzv. pohyblivý systém. Věšet záclony a závěsy u stropu, stát na židli a ruce mít ve vzduchu není dvakrát příjemné. I když podstupujeme tuto akci zhruba dvakrát do roka, můžeme si ji díky pohyblivému systému podstatně ulehčit a provést výměnu záclon klidně vsedě. Je to praktické hlavně pro seniory, lezení do výšek je pro ně nebezpečné.

Jak systém funguje? Šňůrkou spustíme kolejničku i se záclonou do požadované výšky. Kolejnička pracuje spolehlivě, my pak jednoduše záclonu vysuneme a vypereme i s plastovými háčky, odpadá zdlouhavé upínání.

Garnýž lze pořídit v dekorech: oboustranně laminovaná dřevotříska v provedení bílá, buk, světlý dub, hrušeň, rustikal dub, ořech, mahagon, tmavý dub. Garnýž může mít na přání délku až 4 metry.

Přehled textilií
Přírodní vlákna
  • rostlinného původu (bavlna, len, konopí)
  • živočišného původu (hedvábí, vlna)
Umělá vlákna
  • běžná (polyester, polyamid, viskóza)
  • speciální (trevira - vlákno s nehořlavou úpravou, lurex - obsahuje kov, je ve vysokém lesku)

Připraveno ve spolupráci s firmami Dorian Dekor, Heimtex