Oceánografický park ve Valencii je součástí výchovného, kulturního a zábavného komplexu "Město umění a věd", je největším oceanáriem v Evropě. Architektem komplexu je Santiago Calatrava, který budovy navrhl ze skla, kovu a bílého betonu.

Panetárium navržené ve tvaru oka a hemisférický objekt ve tvaru kupole s žebrovaným pláštěm byly po­staveny na ploše přes 2500 m2. Museum of Science (Muzeum věd) je založeno na asymetrickém opakování žebrovaných tvarů vyplněných skly, díky nimž je v objektu dostatek světla.

Park je vědeckým vzdělávacím a zábavním centrem

Park představuje faunu a floru z různých oblastí Středozemního moře, součástí parku je také sedmdesátimetrový podmořský tunel, který návštěvníky provádí Atlantickým oceánem, od vod mírného až k tropickému pásmu.

Na konci tunelu diváky čekají dvě gigantická akvária představující korálové oblasti Karibiku, Indického a Tichého oceánu.

Tvary budov jsou založeny na biologických tvarech, od kostry obrovského dinosaura, která tvoří budovu Vědeckého muzea, přes oko planetária, určené k pozorování oblohy, k lesu zkamenělých stromů.

V budově ve tvaru iglů jsou k vidění tučňáci

Součástí parku je také bělostná budova ve tvaru iglů, v té se může návštěvník seznámit s živočichy arktické oblasti, z Antarktidcké fauny je k vidění třeba kolonie tučňáků.

Zoomorfní konstrukce staveb se odrážejí ve vodních plochách, kde tak lze spatřit zajímavé efekty. Budovy vrhají opravdu gigantické a působivé stíny.

Největší akvárium oceánografického parku s obsahem sedmi miliónů litrů vody je opět věnováno Atlantiku, můžeme se tak kochat pohledem na různé duhy žraloků, rejnoků a úhořů.

Pro současný futurismus je typický odklon od čistě geometrických forem k organičtějším tvarům a k ladnějším liniím. Futuristická architektura využívá ty nejnovější materiály, mezi které v současné době patří i umělý kámen. Futuristické stavby navrhoval i architekt Jan Kaplický, jeho stavby si můžete prohlédnout zde.