Čerstvé bylinky by v žádné kuchyni neměly chybět, rozhodně ne v té, v níž vaří milovníci středomořského jídla. Pro fandy italského, řeckého či francouzského menu je nepostradatelná hlavně bazalka, ale i rozmarýn nebo oregano.

Milovníci české kuchyně si mohou zase vysadit petržel, pažitku a majoránku. Velké rostliny jako rozmarýn budou dobře vypadat jako solitéry v květináči nebo v dřevěném soudku. Oblíbený je také speciální „jahodový“ květináč, v jehož mnoha otvorech lze pěstovat různé druhy bylinek.

Květináče ASA Selection je možné využít i jako dózy na sušené bylinky.

Květináče ASA Selection je možné využít i jako dózy na sušené bylinky.

FOTO: Asa Selection

 

Bylinkám rozhodně svědčí světlo, a měly by být tedy umístěny směrem k jihu. Optimální teplota pro růst bylinek je cca 10 až 20 °C. Pokud je budete střídavě pěstovat i v bytě, nezapomínejte na pravidelné rosení, suchý vzduch by jim mohl škodit.

Množství zálivky v květináči přizpůsobte teplotě

S teplotou souvisí i množství zálivky pro tyto aromatické rostliny. V chladnějším prostředí můžete zalévat méně často než při pokojové teplotě. Pokud rostliny vysadíte na záhon, zalévání už většinou není třeba.

 

Na balköně můžete bylinky pěstovat v závěsných květináčích, ušetříte tak místo (černobílé vlevo: 199 Kč , vpravo: mrazuvzdorné za 249 Kč).

Na balkóně můžete bylinky pěstovat v závěsných květináčích, ušetříte tak místo (černobílé vlevo: 199 Kč, vpravo: mrazuvzdorné za 249 Kč).

FOTO: IkeaV déletrvajícím sušším období bylinkám prospěje roztok se speciální rašelinou, která podpoří vznik aromatických silic.  

Samozavlažovací květináče jsou praktické

Čerstvých bylinek se nemusíte vzdávat ani během dovolené, vaši péči nebudou potřebovat díky samozavlažovacím květináčům. Bylinky si vodu natáhnou z nádoby samy.

Samozavlažovací květináče Eva Solo sice nejsou nejlevnější, ale šetří čas(cena cca 800 Kč).

Samozavlažovací květináče Eva Solo sice nejsou nejlevnější, zato ale šetří čas (cena cca 800 Kč).

FOTO: Eva Solo

 

Květináče s glazovaným vnitřkem nepropouští vodu. Díky tomu na květináči nevznikají nehezké skvrny (béžový a zelený cena: 99 Kč, červený cca 59 Kč).

Květináče s glazovaným vnitřkem nepropouští vodu. Díky tomu na květináči nevznikají nehezké skvrny (béžový a zelený cena: 99 Kč, červený cca 59 Kč).

FOTO: Novinky.cz, Ikea

 


Pro pěstování a úpravu bylinek vám přijde vhod speciální sekáček na bylinky, hmožďíř, který pomůže uvolnit aroma a zemina pro výsev.

Pro pěstování a úpravu bylinek vám přijde vhod speciální sekáček na bylinky, hmoždíř, který pomůže uvolnit aroma, a zemina pro výsev.

FOTO: Novinky.cz, Zack, Rašelina a.s., Ikea

 

Bylinky jsou velmi aromatické rostliny, které působí také pozitivně na naši psychiku. Například bazalka působí doslova jako balzám na nervy.