Čerstvé bylinky by v žádné kuchyni neměly chybět, rozhodně ne v té, v níž vaří milovníci středomořského jídla. Pro fandy italského, řeckého či francouzského menu je nepostradatelná hlavně bazalka, ale i rozmarýn nebo oregano.

Milovníci české kuchyně si mohou zase vysadit petržel, pažitku a majoránku. Velké rostliny jako rozmarýn budou dobře vypadat jako solitéry v květináči nebo v dřevěném soudku. Oblíbený je také speciální „jahodový“ květináč, v jehož mnoha otvorech lze pěstovat různé druhy bylinek.

 

Bylinkám rozhodně svědčí světlo, a měly by být tedy umístěny směrem k jihu. Optimální teplota pro růst bylinek je cca 10 až 20 °C. Pokud je budete střídavě pěstovat i v bytě, nezapomínejte na pravidelné rosení, suchý vzduch by jim mohl škodit.

Množství zálivky v květináči přizpůsobte teplotě

S teplotou souvisí i množství zálivky pro tyto aromatické rostliny. V chladnějším prostředí můžete zalévat méně často než při pokojové teplotě. Pokud rostliny vysadíte na záhon, zalévání už většinou není třeba.

 V déletrvajícím sušším období bylinkám prospěje roztok se speciální rašelinou, která podpoří vznik aromatických silic.  

Samozavlažovací květináče jsou praktické

Čerstvých bylinek se nemusíte vzdávat ani během dovolené, vaši péči nebudou potřebovat díky samozavlažovacím květináčům. Bylinky si vodu natáhnou z nádoby samy.

 

 


 

Bylinky jsou velmi aromatické rostliny, které působí také pozitivně na naši psychiku. Například bazalka působí doslova jako balzám na nervy.