České sklo znamená pro svět synonymum kvality a tradice, o to se zasloužili i skláři pracující v zahraničí. Milovníci umění ale neholdují jen klasickému českému broušenému sklu, ale zajímají se i o moderní výtvarná díla ze skla.

Masivní skleněné kusy jsou hit moderních interiérů

Originální a moderní díla z masivních kusů skla se stávají důležitou součástí moderních interiérů. Výstava představuje Českou republiku jako významného mezinárodního kulturního činitele na poli moderního skla a diváky seznamuje s ukázkami tvorby Vladimíry Klumparové, Yana Zoritchaka, Pavla Molnara, Miluše nebo Zdeňka Kepkových, Martina Rosola a řady dalších.

K vidění jsou různé techniky zpracování skla i různé provedení. Zaujmou vázy a mísy, poháry, ale i umělecké kousky volné tvorby.

Zaujme i broušený pohár z 19. století.

Zaujme i broušený pohár z 19. století.

FOTO: archiv MG

 

Broušené sklo je klasikou.

FOTO: Bohemia Crystal/Freeport

Ochutnávka trendy kousků ze skla: v kurzu je těžké, masivní sklo a retro vzory. Vázy vpravo má na svědomí Petra Kučerová a Jiří Kučera. Autorem svícnu a vázy vpravo je Jiří Pelcl.

FOTO: Kubista, Studio Cave Canem

Na výstavě jsou prezentovány práce sklářských výtvarníků, kteří vyšli z české a slovenské sklářské školy, ale působili v zahraničí.

Yan Zoritchak vytvořil tento zajímavý kousek připomínající jachu.

Yan Zoritchak vytvořil tento zajímavý kousek připomínající jachtu.

FOTO: archiv MG

Mnozí z těchto umělců zásadně ovlivnili umělecký vývoj sklářství například v USA, Austrálii, Francii nebo Belgii a jejich tvorba se stala součástí tamních národních kultur a postarala se o dobré jméno českého sklářství.

Za věhlas českého skla mohou i skláři z exilu

Na výstavě se prezentují autoři, kteří se vyznačují profesionálním přístupem k práci se sklem. Mnozí z emigrantů jsou však dodnes neznámými, a přesto naprosto zásadně ovlivnili umělecký vývoj této discipliny v USA, Austrálii, Francii, Belgii a jinde.

Tento sklářský skvost nese název Duše kamene a jeho autorem je Vladimír Zbyňovský.

Tento sklářský skvost nese název Duše kamene a jeho autorem je Vladimír Zbyňovský.

FOTO: archiv MG

Sklářský kousek od Vladimíry Klumparové.

FOTO: archiv MG


Nástěnná mozaika Petra Síse s názvem Happy City.

FOTO: archiv Moravské galerie v Brně

Reprízu výstavy České a slovenské sklo v exilu připravilo velvyslanectví České republiky v Záhřebu, ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. Výstava vznikla v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie. K vidění je až do 28. června 2009 v záhřebském Muzeu užitého umění.