Fasáda domu jasně vypovídá o jeho majiteli. Jestliže je dlouhodobě oprýskaná, špinavá a zanedbaná, těžko si představíme, že je uvnitř útulno a čisto. Takové domy hyzdí ulice a můžeme jen politovat sousedy, kteří o své obydlí dbají a musí se dívat každý den na své nejbližší okolí.

Samozřejmě pokud jsme právě koupili starší domek, který si žádá rekonstrukci, není nedbalost na naší straně. Čeká nás ale jeho oprava, a to podle finančních možností co nejdříve.

FOTO: archiv firmy Ciur

Odlupující se fasáda trpí, protože se do ní dostává dešťová voda. Ta se nasaje do omítkoviny a zdiva, při teplotě pod bodem mrazu zmrzne a nadělá ještě větší praskliny. Fasáda pak v podstatě vypadá jako zaplátované silnice po zimním období. A s každým rokem se to zhoršuje...

V tomto případě doporučujeme obrátit se na odbornou firmu, která stavení posoudí a doporučí nejlepší řešení. Je možné, že dům bojuje se zemní vlhkostí a bude nezbytné se zdroje vlhkosti zbavit (metodou podřezání, drenážování apod.).

FOTO: archiv firmy Novabrik

Stejně tak je nutné oškrábat ze zdi výkvěty solí, zlikvidovat plísně, případně řasy. Teprve až je kvalitně připravený podklad, můžeme se rozhodnout pro vhodnou omítkovinu (u staršího objektu je to často sanační omítka) a dům opatřit finálním barevným nátěrem.

Když to domu sluší

Je velká škoda, když se postaví finančně nákladný dům a přitom vypadá jako strašák do zelí. Neladí barevně s architektonickým stylem, jde až do kýče, je přeplácaný, nevyvážený. Je smutné vidět v Podkrkonoší domek s růžovou či modrou fasádou, který vůbec nezapadá do krajiny a vyloženě ruší.

FOTO: archiv firmy Stomix

Pokud tedy pastelové barvy, tak do satelitů blízko města. Ale i tak opatrně: stále musíme myslet na to, že vzhled fasády má být sladěn s ostatními prvky: okny, vstupem, střechou, ale i plotem.

Nyní jsou v módě jemné neutrální odstíny (smetanová, béžová), které se bezvadně hodí ke všemu, co je ze dřeva (v kombinaci s dřevěným obkladem). Oblíbené jsou i odstíny okrové, hnědé. Barvou můžeme členit či zvýraznit jednotlivé části domu. Odborníci však tvrdí: vždy si vybereme dva
odstíny od jedné základní barvy. Jinak bude dům působit jako Disneyland.

FOTO: archiv firmy Knauf

Kromě klasické omítkové fasády jsou oblíbené i obklady. Anglický venkovský styl nabízí lícové červené zdivo, na trhu jsou i obklady keramické, písko-cementové, plastové, dřevěné. Ve městě se mohou objevit i fasády ze skla, kovu nebo corianu (umělého kamene), který jinak běžně známe jako pracovní desku v kuchyni.

Typy fasád

 

  • Nejrozšířenější jsou tradiční omítky, které mohou být hladké, ale i jemně rýhované, škrábané, stříkané. Hrubost omítky přitom odpovídá velikosti zrna.
  • Levnější tzv. házené omítky mají nižší užitné vlastnosti a jejich životnost je omezená. Proto zvážíme, jestli není lepší zpočátku zainvestovat a zvolit omítku, která v samotném součtu nebude tak drahá, neboť vydrží velmi dlouho.
  • Mezi klasické omítkoviny patří i tzv. břízolit (dnes stříkaný), což je dvouvrstvá šlechtěná škrábaná omítka (druhá vrstva je s přísadou písku, slídy a barvy).
  • Zákazníci hodně investují do speciálních omítek: praktické jsou zejména tepelně izolační omítky. Ty lze považovat za materiál, který se pohybuje mezi běžnými omítkami a zateplovacím systémem. Jsou dvouvrstvé a jejich tloušťka musí být alespoň 30 mm.
  • Na starší domy, které mají problémy s vlhkostí, jsou určeny sanační omítky. Díky jejich složení se vlhkost ze zdiva včas a průběžně odpařuje. Sanaci raději svěříme zkušené firmě, protože pro kvalitní výsledek je nutné dodržet správnou technologii.

Kombinace starších architektonických stylů s moderní technologií. Zde systém zavěšené odvětrávané fasády, která na první pohled vypadá jako staré režné zdivo. Jako nosná konstrukce je možné cihelné zdivo nebo beton.

FOTO: archiv firmy Klinker Centrum


Jak na sprejery?

Malůvky na zdi naštvou každého majitele domu, ale bojovat se sprejery je náročné. Očekávat tuto nechtěnou ozdůbku můžeme zejména v centru měst. Sprejeři používají barvy (olejové, akrylátové, ale i fixy) a podle toho si vybírají podklad.

FOTO: archiv firmy Novabrik

My zase máme v rukou účinnou chemii, kterou tvoří rozpouštědla, jež narušují pojivo nebo pigment barvy. Barva ze spreje na takto ošetřeném povrchu zdi domu hůře drží a lépe se odstraňuje (obvykle tlakovou vodou). Proto neváhejme aplikovat antigraffitový nátěr, který zamezí pronikání barvy hlouběji do fasády a sníží přilnavost k povrchu. Na trhu je velký výběr chemie na graffiti v provedení barevném i bezbarvém.

Nejběžnější fasádní nátěry

Rozdělení podle použitého pojiva

  • Minerální (třeba vápenné, jsou nejlevnější)
  • Disperzní (nejpoužívanější jsou akrylátové)
  • Emulzní (silikonové)
  • Silikátové a rozpouštědlové

Chceme-li kvalitu po mnoho let, volíme suché maltové směsi Marmorit. Jako fasádní barvu obvykle zákazníci volí okrovou. Požadovanou barvu lze nechat namíchat i mimo vzorník.

FOTO: archiv firmy Knauf