Taburet je nízkou stoličkou bez opěradla, která může být jak dřevěná, tak textilní. Dříve byly tyto nábytkové kousky vycpávány slámou nebo žíněmi, peřím nebo čímkoliv, co bylo zrovna po ruce. V bohatších rodinách a v palácích byly k vidění bohatě zdobené taburety, které se lišily podle různých architektonických stylů.

FOTO: Wildspirit

Taburet v bytovém zařízení často chybí, přesto jde ale o velmi dekorativní a funkční kousek nábytku, který poslouží jako židle pro nečekanou návštěvu nebo jako podpěrka nohou, díky které si můžeme mnohem lépe odpočinout.

 

Velké oblibě se na potazích taburetů těšil vzor Lohengrin, s modernou se pak začaly objevovat taburety čistě geometrických tvarů – válec, kostka aj. Tento trend vládne stále a takové kousky skvěle zapadají do minimalistických interiérů.

Klasikou je kožený taburet s kovovým rámem

Taburety se většinou vyrábějí k pohovkovým sestavám ve stejném designu a vzoru jako celá sedací souprava. Taburetem pak můžeme rozšířit odpočinkovou část sestavy, ale můžeme jej použít i jako konferenční stolek. Klasickým kouskem se staly kožené taburety s pevnou kovovou konstrukcí.

 

 

Taburetem si můžete podložit nohy po těžkém dni, poslouží i jako odkládací stolek a často obsahuje i úložný prostor, do kterého se kdysi schovávalo třeba šití nebo tajné dopisy.

Oblíbené jsou ale i starožitné nebarokní repliky, které se však často pohybují na hranici kýče. Zajímavým kouskem je taburet, který po odepnutí vrchní části poslouží jako servírovací tác.

Vzhledem k tomu, že taburety v bytě slouží jako různé nábytkové kousky, vyplatí se pořídit si kousek na kolečkách, který je pak mobilnější.