Kdo uvažuje o koupi, musí počítat s tím, že výběr vyžaduje čas a trpělivost. Zorientovat se v nabídce a správně koupit nemovitost není snadné. Poradíme vám, na co si dávat pozor, co sledovat a čemu předejít. Spokojenost s vlastním bydlením je hodně důležitá, ovlivní náš život na spoustu let.

Okolí na prvním místě

Dost často například přehlížíme umístění nemovitosti v krajině a její bezprostřední okolí. A to je velká chyba. Interiér bytu můžeme klidně změnit, venkovní prostor nikoli. Z této zásady bychom neměli slevovat. I když se nám líbí bytový dům, cena, velikost a dispozice, jestliže je okolí nevlídné, je to špatná koupě.

Ložnice má velikost 16 m2, laminátová podlaha je v dekoru dub thermo, čokoládový odstín. Tmavé prvky (komoda, stolní lampa) opticky prosvětlí krémové přehozy na křesle, posteli.:.Ložnice má velikost 16 m2, laminátová podlaha je v dekoru dub thermo, čokoládový odstín. Tmavé prvky (komoda, stolní lampa) opticky prosvětlí krémové přehozy na křesle, posteli.foto: Právo/Milan Malíček

Mít v bezprostřední blízkosti tovární haly, sklady, hlavní dálniční tah nebo dopravní křižovatky není dobré. Byt může být jako vymalovaný, ale každodenní chození místem, kde chybí zeleň a klid, nás bude po čase rozčilovat. To raději uděláme kompromis a zakoupíme byt v hezčím prostředí, třebaže bude menší a o něco dražší.

Stejně tak sledujeme, zda je možné před domem zaparkovat, jak daleko je to do nejbližší samoobsluhy, školy, školky, na zdravotní středisko, za zábavou. S tím samozřejmě souvisí i dostupnost bydlení.

Kuchyňská sestava má krémovou barvu ve vysokém lesku v kombinaci se dřevem, laminátová podlaha v přírodním odstínu.:.Kuchyňská sestava má krémovou barvu ve vysokém lesku v kombinaci se dřevem, laminátová podlaha v přírodním odstínu.foto: Právo/Milan Malíček

Vlastní doprava automobilem je asi na prvním místě, ale mysleme i do budoucna. Až budou potomci starší a samostatnější, mohou využít veřejnou dopravu (jinak z nás budou navždy rodinní taxikáři). Tedy pokud tam nějaká je. Jestliže jsme limitováni dvěma vlaky či autobusy za den, nejde o výhodné spojení. Proto doporučujeme předem si projet trasu do zaměstnání, škol, k rodině apod. a zjistit, kolik času nám dojíždění zabere. Ať nejsme později nepříjemně zaskočeni.

Chytře i do budoucna

Když kupujeme byt, zajímá nás i velikost a cena. Rozlohu bytu volíme podle aktuálních potřeb, ale myslíme i trochu dál.

Jestliže si mladý bezdětný pár pořídí byt 2+kk, bude se mu v něm dobře žít jen po určitou dobu. Po narození potomka se stane byt nevhodným. Rodiče brzy zjistí, že dítě ve věku kolem dvou let potřebuje vlastní pokojík, navíc množství hraček a dětského vybavení vyžaduje úložný prostor. Jestliže je to finančně možné, raději volíme už předem byt s jednou místností navíc (3+kk, 3+1).

Pro čtyřčlennou rodinu se staršími dětmi není šikovné koupit naddimenzovaný byt. Proč? Protože děti odrostou, odejdou a zbude spousta místa.

Dětský pokoj má 9 m2, ale studentovi se v něm dobře bydlí. Podlaha z odolného vinylu je v přírodním odstínu (vlevo). Obývací pokoj volně navazuje na jídelní kout a kuchyň. V celém bytě se opakuje kombinace krémové, čokoládové a červené barvy (vpravo).:.Dětský pokoj má 9 m2, ale studentovi se v něm dobře bydlí. Podlaha z odolného vinylu je v přírodním odstínu (vlevo). Obývací pokoj volně navazuje na jídelní kout a kuchyň. V celém bytě se opakuje kombinace krémové, čokoládové a červené barvy (vpravo).foto: Právo/Milan Malíček

V případě ceny se vždy informujeme na konečnou částku. Některé firmy totiž prezentují cenu bez provize nebo bez daně z přidané hodnoty a lidé se pak nachytají na levnější nabídku a jsou nemile překvapeni. Ceny vždy porovnáme s ostatními developerskými projekty, abychom měli přehled a poznali, kde je částka nadsazená.

Požadavky na byt jsou rozmanité, někdy lze ale udělat kompromisy. Je třeba bezvadné mít okna orientovaná na jih a západ, ale když dostaneme lepší nabídku (cena, zelené okolí, snadná dostupnost apod.) na byt s okny na sever, měli bychom ji přijmout. Každodenní provoz rodiny nám ovlivní i to, v jakém patře je byt umístěn (přízemní jsou levnější), je-li v domě výtah, garáž či sklep.

Koupelna s krémovo-černým obkladem bude vždy elegantní a nadčasová. Barevně ji lze doladit ručníky a koupelnovými doplňky, které podle nálady obměňujeme. Zde v kombinaci s červenou, která koupelnu rozveselí.:.Koupelna s krémovo-černým obkladem bude vždy elegantní a nadčasová. Barevně ji lze doladit ručníky a koupelnovými doplňky, které podle nálady obměňujeme. Zde v kombinaci s červenou, která koupelnu rozveselí.foto: Právo/Milan Malíček

Kvůli financování bude pro někoho důležité, zda je byt v osobním či družstevním vlastnictví (zde je hypotéku rovněž možné získat, ale je to administrativně složitější).  Zajímáme se i o důvěryhodnost prodejce. Jestliže jde o realitní kancelář, poskytne nám všechny potřebné dokumenty, měla by být zárukou solidnosti. V případě fyzické osoby buďme opatrní. Ověříme si, komu byt doopravdy patří, zda není zadlužený, není-li uvalena exekuce, věcné břemeno apod.

Interiér moderní a útulný

Náš byt v novostavbě od společnosti Finep má 71 m2, kupující určitě ocení velkou terasu o 41 m2, kterou lze plně užívat v letním období. Vstupními dveřmi vejdeme do haly a na chodbu, která společně tvoří prostor o velikosti 14 m2.

Z haly vedou vlevo jedny dveře do koupelny (5 m2), další do obytného prostoru s jídelním koutem a kuchyňskou linkou (dohromady 27 m2). Z chodby se vchází do dětského pokoje (9 m2), na WC (2,5 m2), do komory (2,2 m2) a ložnice o 16 m2. Velkou předností bytu je velká terasa do tvaru L, na níž lze přímo vstupovat ze tří místností: z obytného pokoje, dětského pokoje i z ložnice.

Na WC (2,5 m2) nechybí malé umyvadlo, takže odpadá následné mytí rukou v koupelně (vlevo).Kuchyně (stejně jako jídelna) má díky oknu přísun denního světla. Pracovní deska je z lamina v dekoru dřeva (třešeň), dřez je nerezový (vpravo).:.Na WC (2,5 m2) nechybí malé umyvadlo, takže odpadá následné mytí rukou v koupelně (vlevo).Kuchyně (stejně jako jídelna) má díky oknu přísun denního světla. Pracovní deska je z lamina v dekoru dřeva (třešeň), dřez je nerezový (vpravo).foto: Právo/Milan Malíček

Byt působí velmi vzdušně, díky dostatku světla opticky získává na metrech. Sladěn je do elegantních nadčasových tónů, celým prostorem se jako základní linka nese barva krémová a čokoládová, doplňuje ji červená. Barvy jsou podpořeny materiály v zemitých odstínech (pracovní deska v kuchyni, laminátová podlaha v dubu, vlněné přehozy, proutěná lampa, prostírka na stole apod.). Styl interiéru lze považovat za moderní, přírodní, působí útulně a přívětivě.

Vzorový byt má hodnotu 6,5 milionu Kč, z čehož 700 tisíc je hodnota veškerého vybavení, včetně kuchyňské linky a podlah. K bytu náleží částečně zastřešená terasa 41 m2, garážové stání a vlastní komora, která je umístěna mimo byt.

Barvy mohou leccos napravit

Jestliže se z nejrůznějších důvodů musíme smířit s jistými nedostatky místností našeho budoucího bytu, nemusíme zoufat. Je dobré vědět, že leccos lze napravit barvami. Už při rozhodování o koupi tedy můžeme počítat s tím, že nám pomůže několik jednoduchých tipů.

Barevné triky pomohou vyřešit problémy v bytě
Místnost orientovaná na sever

Je-li místnost orientována na sever, přirozené světlo v ní je studenější, modřejší, místnost působí tmavě. Prosvětlíme ji světlými chladnými barvami, pomohou nám i lesklé nátěry.

Místnost orientovaná na jih

V pokoji na jih bude světlo přímé, teplejší a žlutější. Zde si dovolíme tmavé barvy, matné nátěry, chladné barvy nebo teplé světlé.

Denní aktivita

Důležitá je denní doba využívání a převažující aktivity. Jsme-li dlouho v práci, nepotřebujeme obývací pokoj orientovaný na sever tolik prosvětlit barvou, protože si ho večer přisvítíme umělým světlem. Naopak maminka na mateřské, která se v obývacím pokoji pohybuje po celý den, potřebuje mít severní pokoj prosvětlený i za denního světla. Na malbu tudíž zvolí světlé chladné barvy.

 Malá místnost

Opticky místnost zvětšíme nátěrem světlých odstínů, tapetou s malým vzorem, pomocí zrcadlových stěn, lesklých stropů či lesku na nábytku (v našem případě čelní dvířka kuchyňské linky). Pomohou i světlé chladné barvy, které navozují dojem, že ustupují, a tím opticky zvětšují prostor.

Nízký strop

Místnost s nižším stropem opticky zvedneme pomocí svislých pruhů, naopak opticky rozšíříme tapetou s horizontálními proužky.

Prostorná místnost

Do prostornějších místností si můžeme dovolit tapety s velkými vzory a sytější teplé barvy. Místnost se opticky zmenší, stěny nám totiž jdou jakoby „naproti“.

Připraveno ve spolupráci s firmou Finep