Nejvíc v kurzu je ale právě strohý design. "Čeští zákazníci mají v oblibě minimalisticky řešené interiéry, volí moderní design jednoduchých linií, oceňují jeho praktičnost a funkčnost," uvedl Radovan Hruška ze společnosti Sapho. Český vkus je tak v souladu s posledními trendy, mezi které podle Hrušky patří jednoduché tvary a ostré hrany doplněné zaoblenými liniemi.

To nejlepší ze stavebního veletrhu For Arch 2008.To nejlepší ze stavebního veletrhu For Arch 2008.foto: Novinky/Dana Kysučanová

Mezi zákazníky se ale najdou i ti, kteří touží po odvážnějším typu koupelny. "Někteří sáhnou i po méně obvyklém až extravagantním stylu. Na druhou stranu si řada zákazníků ráda své koupelny vybavuje v retro stylu, jehož nabídka na trhu se stále rozšiřuje od nábytku přes vanu po vodovodní baterie a doplňky," doplnil Hruška.

To nejlepší ze stavebního veletrhu For Arch 2008.:. I na veletrhu For Arch 2008 nechyběly vany inspirované minulostí.foto: Novinky/Dana Kysučanová

Moderní ostré hrany se týkají nábytku, vany i umyvadel. "Obecně se dá konstatovat, že tvarově se posunujeme od oblých tvarů k hranatějším," řekla Ingrid Hejkalová z firmy Laufen CZ. Další posun je zřejmý u materiálů. "Kromě klasického materiálu, jakým je keramika, jsou stále oblíbenější umyvadla kamenná či skleněná, která zákazníky lákají pestrou škálou barevnosti i tvarů," popsal Hruška.

:. Moderní barvy- šedá a tyrkysová, ve spojení s moderními bateriemi s matným povrchem. Foto: Aqua trade

 

V menších koupelnách jsou šikovná umyvadla zapuštěná do skříněk, do prostornějších koupelen se mohou dát umyvadla s velkou odkládací plochou. "Odkládací plochy jsou poplatné vývoji, který akcentuje uživatelský efekt a komfort," řekla Hejkalová. Odkládací plocha může být čistě bílá, barevná nebo zdobená zajímavým dekorem, který se lidem líbí. "Sledujeme nárůst objednávek s dekorem do domácností," podotkla Hejkalová.

:. Elegantní a čistá forma poličky je současně ideálním rozšířením prostoru, díky kterému vaše koupelna získá skutečně osobní nádech. Foto: Archiv Laufen

Dekor keramických umyvadel je pro firmy celkem náročný, čemuž odpovídá vyšší cena i omezený počet vzorů. Alternativou mohou být samolepicí dekorace, kterými si lidé odkládací plochu zkrášlí podle svého vkusu a fantazie.

"Samolepicí fólie se mohou použít na všechny rovné a hladké plochy, tedy i na koupelnovou keramiku. Fólie jsou vhodné pro styk s vodou, častý kontakt je nemůže poškodit, fólie se ani nebude odlepovat," vysvětlila Lucie Hudličková z firmy Hornschuch.