Podle statistik bylo např. v roce 2008 spácháno od ledna do srpna zhruba 6000 vloupání do bytu či rodinných domů. Většina nezvaných hostů vstupuje do objektu nedostatečně zajištěnými vstupními dveřmi, na druhém místě jsou to snadno přístupná okna.

Výhody bezpečnostní fólie

Sklo je křehký materiál: snadno se rozbije a vysype na malé kousíčky. Rozbít ho zvládne i malý uličník, natož zkušený lupič. Stačí mu k tomu zvednout volně pohozený klacek nebo kámen. Nejvíc ohroženy jsou samozřejmě byty přízemní a v prvním patře. Výjimkou ale podle slov kriminalistů nejsou ani vykradené byty v posledních a předposledních patrech, kam se fyzicky zdatní jedinci dostávají ze střechy.

.: Detail rozbitého skla foto: archiv Profolie a Next

Jaké fólie schválí pojišťovna

Některé pojišťovny požadují zabezpečení oken, které jsou umístěny do 5 m nad zemí. Řešením jsou buď mříže, nebo bezpečnostní fólie. Fólie se rychleji instalují, vzhledově neruší stavbu a jsou levnější.

Bezpečnostní vchodové dveře zloděje zadrží, ale co prosklené světlíky? Na ty z vnitřní strany připevníme bezpečnostní fólie. Sklo se nevysype, okno zůstane kompaktní a zpevněné..: Bezpečnostní vchodové dveře zloděje zadrží, ale co prosklené světlíky? Na ty z vnitřní strany připevníme bezpečnostní fólie. Sklo se nevysype, okno zůstane kompaktní a zpevněné. foto: archiv Profolie a Next

Aby byla fólie pojišťovnou uznána za bezpečnostní, musí splnit zkoušku odolnosti proti proražení podle Evropské normy DIN EN 356 E. U kvalitních značkových fólií je tato zkouška samozřejmostí.