Handicap přitom nepřináší jen stáří nebo úraz - problémy mívají třeba i osoby s vyšší postavou. I mladí lidé by proto měli myslet hodně dopředu. Při koupi bytu vůbec není jedno, jestli má stavba také bezbariérový vstup nebo výtah (ocení maminky na mateřské dovolené).

Při vlastní stavbě domu se vyplatí vyvarovat se všech překážek a stavebních chyb. Například absolutně nevhodné jsou dveře šíře 60 cm! Pokud si třeba zlomíme nohu a bez berlí se neobejdeme, úzké dveře nám budou na obtíž. Stejně tak nejsou v domě praktické výškové rozdíly mezi jednotlivými místnostmi, pódia apod.

Kuchyně by měla být bez nástrah

Obecně se za ideální považuje uspořádání kuchyňské sestavy do tvaru písmene L nebo širokého U. Při navrhování dispozice bezbariérové kuchyně ale myslíme na to, že postižený kolem sebe potřebuje manipulační prostor kruhu o poloměru 150 cm. Pak se dokáže plně otočit na vozíku o 360 °, vyndat třeba ze zásuvky zeleninu a přesunout se na druhou stranu pracovní plochy.

.:Spodní skříňku s odpadkovým košem snadno přesuneme po kolečkách. Horní plocha slouží jako odkladní.

Pracovní plochu potřebuje osoba na vozíku logicky nižší. Jestliže je v domácnosti ještě jiný člen než vozíčkář, můžeme použít systém, který umožňuje pracovní desku polohovat elektricky ovládanými pojezdy. Používají-li domácnost pouze vozíčkáři, nic nebrání pracovní plochu napevno zabudovat do vyhovující výšky.

Velkým problémem pro lidi na vozíku jsou myčky, mrazáky a lednice. Sedící vozíčkář se musí příliš naklánět, aby mohl udělat tak jednoduchý úkon jako např. vyndat z myčky umyté talíře. Stejně tak spodní zásuvky mrazáku jsou těžce dostupné a nebezpečné. Vítanou novinkou na trhu jsou myčka a lednice pro handicapované zabudovaná do zásuvek ve výšce, která vyhovuje vozíčkáři. Tato novinka byla poprvé představena na letošním veletrhu v Milánu. Snad se tohoto nápadu brzy ujmou i výrobci nábytku.

Detaily určené speciálně vozíčkářům

Kuchyňská studia nabízejí mnoho sestav, ale provedení určené handicapovaným v nabídce většinou chybí. Posledním nábytkem, který byl vyvíjen s ohledem na problémy postižených, byla kuchyně s názvem Inva z 80. let 20. století. Tu lidé s omezenými schopnostmi pohybu důvěrně znají, mnozí ji totiž používají dodnes.

.:Otočné vnitřní vybavení kuchyňské sestavy je pro postiženého neocenitelným prvkem.

V roce 2005 studentka Veronika Loušová absolvovala na Vysoké škole umělecko-průmyslové s tématem Handicap s designem. Realizovala prototyp kuchyně, který byl navržen pro aktivní vozíčkáře, ale i osoby, které mají porušený úchop a stabilitu.

Průběh práce byl postupně vždy testován na modelech, autorka sama návrhy zkoušela z invalidního vozíku, poslední zkouška byla provedena za pomoci skutečné vozíčkářky. Výroby reálné kuchyně se ujala firma Profil nábytek, která je schopná kuchyň zhotovit na zakázku. Kuchyň pro handicapované od Veroniky Loušové získala mnohá ocenění.

Korpusy jsou poskládané na sebe

Kuchyň od mladé designérky na první pohled zaujme svým barevným provedením: kombinace červené, šedé a kovu je elegantní a nadčasová, design nábytku z laminovaných desek je strohý, jednoduchý, působí lehce, vzdušně.

.:Oceněná kuchyňská sestava je unikátní díky skladebnosti jednotlivých korpusů. Výšku celé sestavy lze nastavit podle přání handicapovaného.

Pozitivní je, že autorka zohlednila sociální situaci postižených a přizpůsobila tomu vybavení kuchyně. Nikde nepoužívá systémy, kde se výška pracovní plochy nastavuje elektricky, nepoužívá ani stahovací či posuvné skříňky. Tyto systémy jsou drahé a ne vždy funkční: může se stát, že vypadne proud. Někdy jsou stahovací skříňky vybaveny méně kvalitním kováním a postižený nemá sílu v rukách, aby skříňku sám sklopil.

Unikátní na této kuchyni je tzv. skladebnost nábytku, která zatím nebyla v žádné sestavě použita. Co to znamená? Designérka rozdělila celou kuchyň na menší korpusy čtvercového půdorysu různé výšky, které se snadno skládají na sebe.

Díky tomu si handicapovaný může zvolit typ korpusu, který bude nejlépe vyhovovat jeho typu postižení, včetně individuálního výškového nastavení. Nábytek se tak nemusí dodatečně nákladně upravovat.

Šířky desek podle účelu

Páteří kuchyně je protvarovaná pracovní deska bez spodních skříněk, pod kterou handicapovaný podjede vozíkem. Rohová deska je hluboká, takže na ní lze pohodlně zpracovat potraviny před vařením. Na do oblouku vytvarovanou rohovou desku navazuje po obou stranách symetricky užší rovná deska. Je mělká, a tak se postižený dostane k zásuvkám a policím. Plocha může sloužit třeba na odkládání rychlovarné konvice, topinkovače apod.

.:Místo horních skříněk jsou použity otočné karusely a drátěný program. Nádobí je v dosahu a přehledně uspořádané.
Na mělké desky plynule navazují rozšířené desky boční, které jsou osazeny z jedné strany dřezem a z druhé varnou plochou. Když vozíčkář přenese třeba nakrájenou zeleninu z pracovní rohové desky ke dřezu, aby ji umyl, díky tvaru desky pohodlně najede šikmo.

Jestliže vozíčkář potřebuje upravit výšku pracovní desky i korpusu, sníží se či zvedá sestava o výšku soklu. Jednotné snížení desky a soklu umožňuje návaznost mezi korpusem a pracovní deskou. Základní sestava má pracovní desku ve výšce 70 cm.

Spodní skříňky jsou na kolečkách

Spodní skříňky nejsou v sestavě pevně zabudované, protože by vozíčkář nemohl podjet pod pracovní desku. Úložný prostor je vyřešen nábytkem na kolečkách. Korpusy, jejichž základem je čtverec, vozíčkář odsune, kam právě potřebuje. Navíc horní plochu pojízdného nábytku lze použít jako odkládací plochu.

Jedním z dílů sestavy je i výsuvná pomocná deska. Ta je obvykle umístěna mezi korpusy v úrovni pracovní desky. Můžeme ji použít při práci i k odkládání drobných předmětů. Je-li v korpusu umístěna trouba, pomocná deska se vysunuje do boku. Místo klasických dvířek jsou použity lamelové nebo textilní rolety, které při otevírání nepřekážejí a snadno se ovládají.

Designérka při navrhování kuchyně upřednostňovala potřeby osob na vozíku, a to i s omezeným dosahem, proto jsou všechny police plně výsuvné. Jednotlivé hrnce, talíře a drobné předměty se logicky přesunují po pracovní desce (od přípravného, mycího a varného centra), což je v kuchyni důležité. Místo horních skříněk autorka použila otočné karusely a drátěný program. Nádobí v něm uložené se lehce vyndává, navíc je i vidět.

V koupelně pozor na dveře

Samostatnost při běžných činnostech je pro handicapovaného člověka hodně důležitá. Zvládnout bez cizí pomoci hygienu lze jen s koupelnou, která je bezpečná a praktická.

Především se musíme do koupelny snadno dostat. Pro pohodlný vjezd na invalidním vozíku potřebujeme minimální šíři dveří 80 cm, více v tomto případě znamená lépe. Dveře se mají otevírat směrem ven, abychom mohli do koupelny volně vstoupit v případě, že postižená osoba potřebuje pomoci.

.:Celkový návrh koupelny handicapovaného, který byl zpracován podle daných norem.

Dveře se z vozíku dobře zavřou jen tehdy, když přes celou šířku křídla nainstalujeme vodorovné madlo ve výšce 80 až 90 cm. Stejně tak myslíme na zámek dveří, který by měl být odjistitelný zvenku. Dobrým tipem jsou posunovací dveře.

Chce to hodně místa

  • Koupelna pro vozíčkáře je náročná pro prostor. Ze zdi nesmějí vystupovat potrubní rozvody, topení ani různé výstupky, o které by vozík narážel.
  • Rovněž zrušíme práh (nerovnosti vyřešíme nízkou přechodovou lištou), na podlahu položíme dlažbu s protiskluzovou úpravou, aby byl pojezd bezpečný, i když budou na podlaze vystříknuté kapky vody.
  • Abychom z vozíku lehce ovládali vypínače, jističe, zásuvky, držadla splachovače aj., musejí být v dosahové vzdálenosti rukou. Norma uvádí výšku 60-120 cm od podlahy. Na trhu jsou i speciální senzorové systémy, které samy ovládají spuštění vody z kohoutku, splachování nebo osvětlení místnosti. Jsou praktické, ale také drahé. Pro dobré ukotvení madel u WC a sprchy musíme dát pozor, aby příčky byly z cihel a nebo instalovat madla mimo sádrokartonové příčky.

Umyvadla mají design s nápadem

Sanitární keramika pro osoby se sníženou pohyblivostí se dostala do pole zájmu kreativních designérů. Vytvořili bezbariérová ergonomická umyvadla, která jsou oproti běžným typům plošší a vykrojená v přední části nebo na boku. Oblíbené je např. umyvadlo z řady Libertyline v rozměrech 80x55 cm, které má vykrojení pro snadnější přístup vozíku po obou stranách. Doporučená cena v bílém provedení s otvorem pro baterii je 5869 korun.

.:Vizualizovaný návrh bezbariérové koupelny v příjemné barevné kombinaci. S vozíkem lze snadno vjet pod atypicky tvarované umyvadlo. Díky zásuvkám s výsuvem je vše na dosah ruky.

Dále si můžeme pořídit umyvadlo ze setu Mio o rozměrech 64x55 cm s vytvarovanou čelní hranou, cena bílé varianty je 2261 korun, nebo umyvadlo z řady Rehab s čelním vykrojením 65x55 cm s otvorem pro baterii uprostřed v ceně 4447 korun. K umyvadlům se hodí baterie s dlouhou, tzv. lékařskou pákou. Z bezpečnostního hlediska je dobré si připlatit za baterii s termostatem, která nás ochrání před opařením.

Sifon zabudovaný ve zdi

Do bezbariérové koupelny musíme instalovat umyvadlo s podomítkovým sifonem. Vozíčkář může podjet pod umyvadlo, aniž mu v tom brání odtoková hadice. Výška horní hrany umyvadla má být 80 cm od podlahy, invalidní vozík se pak zasune nejméně 30 cm pod umyvadlo.

.:Umyvadlo s podomítkovým sifonem umožní handicapovanému podjet pod něj. Ergonomické vykrojení předního okraje je rovněž nutné.
Jestliže se handicapovaná osoba neobejde bez pomoci dalšího člověka, má být mezi umyvadlem a dalším zařízením alespoň 50 cm volného prostoru. Vedle umyvadla handicapovaný potřebuje vodorovné madlo (sklopné nebo pevné), které mu umožní pohodlně se opřít.

V žádné koupelně nesmí chybět nad umyvadlem zrcadlo. Použijeme buď volně zavěšený solitér ve snížené rozhledové výšce osoby na vozíku, nebo zrcadlo, jehož sklon nastavíme (mechanicky či ovladačem). Na trhu je např. sklopné zrcadlo série Universum.

Sprcha i vana musejí být bezpečné

Sprchové boxy a kouty musejí mít podle normy nejmenší půdorysný rozměr 140x140 cm. Vjezd je bezbariérový, sjízdný, podlaha s protiskluzovou úpravou. Ve speciální sprše nechybí omyvatelné sklopné sedátko o rozměru 50x50 cm usazené ve výši 50 cm nad podlahou (umožňuje čelní nebo boční přístup). Na dosah ruky musíme mít ruční sprchu s pákovým ovládáním, sprchové madlo, mýdelník, to vše zavěšené na stěně kolmé k umístění sedadla.

.:Výška sedáku klozetu je v koupelně vozíčkáře vyšší. Místo obvyklých 42 cm je to 50 cm. Sprchové boxy mají bezbariérový vjezd, ve sprše nechybí sklopné sedátko usazené ve výšce půl metru nad podlahou.
Aby nám nestříkala voda při sprchování do prostoru, použijeme k zakrytí sprchovou zástěnu s posuvnými dveřmi o šířce alespoň 90 cm. Textilní či plastové volně visící závěsy nejsou v bezbariérové koupelně vhodné.

Někdo dá přednost před sprchováním relaxaci ve vaně, v níž se dá v zimě báječně prohřát i s vonnými bylinkami. Vhodná je vana částečně zapuštěná, protože je do ní snadnější přístup (je obecně doporučovaná pro seniory), osazení vany musí být upraveno pro čelní nebo šikmý přístup osoby na vozíku.

Vana je opatřena nezbytnými madly, dno má protiskluzovou úpravu. Do vany se používá mobilní závěsné sedátko, někteří využijí i elektrický závěsný sedák. Novinkou je vana Safe, která se doporučuje seniorům. Lze na ní dobře sedět na okraji.

Místo se najde i na pododlný klozet

Do bezbariérové koupelny patří i speciální klozet. Výška sedáku je místo obvyklých 42 cm v pohodlnější výšce 50 cm, takže se na klozet lépe sedá (opět vhodné pro seniory či osoby s vyšší postavou).

Jeho přední hrana je od zadní stěny podle normy vzdálena nejméně 70 cm. Po obou stranách toalety se umisťují sklopná madla.
Klozetová mísa musí být v prostoru osazena tak, aby k ní mohl postižený na vozíku bez problému najet (vedle klozetu je třeba vyšetřit šířku nejméně 80 cm z jedné strany). Na trhu objevíme závěsný klozet Olymp s prodlouženou délkou 70 cm, cena v bílé variantě 4771 korun.

Sedm rad pro kuchyň
1. Pracovní kuchyňskou plochu nebo desku stolu umístíme do výšky 75-85 cm podle individuálních potřeb handicapované osoby.
2. Horní skříňky linky mají být ve výšce v rozmezí 120-160 cm, maximální dosahová vzdálenost z vozíku na horní polici je 140 cm. Ve větší výšce umístíme pouze sklopné nebo vyklápěcí kontejnery.
3. Myčku nádobí a troubu umístíme pro lepší manipulaci do zvýšené polohy, doporučuje se výška 70-90 cm nad podlahou. Postižený se nemusí na vozíku ohýbat, nehrozí pád.
4. Osoba na vozíku potřebuje mít u jídelního stolu vymezený prostor o šířce 90 cm.
5. Drobné úchytky na kuchyňských skříňkách nahradíme většími madly.
6. Pracovní plochu můžeme rozšířit o vysouvací desku.
7. Dispozičně šikovné je umístit jídelní stůl v těsné návaznosti na kuchyňskou linku. Přenést horké jídlo na větší vzdálenost je pro osobu na vozíku nebezpečné a nepohodlné.

Foto: archiv firem Laufen a Profil nábytek