Na podzim často prší, padá listí, všude zkrátka nevlídno. Zvenku si kromě rýmy přineseme na botách i spoustu bláta, kamínků a drobných nečistot. Udržet byt nebo dům v čistotě je proto mnohem náročnější než v jiném ročním období. Zvláště pokud máme malé děti nebo domácího mazlíčka.

Klasickým rohožkám už pomalu odzvonilo.:. Klasickým rohožkám už pomalu odzvonilo.

Neváhejme tedy vyhodit starou ošlapanou rohož, navštívit specializovanou firmu a vybavit se praktickými rohožemi. Vybírat můžeme podle použitého materiálu, tvaru i ceny.

Bláto ze vzorku pryč

Rohož v první čisticí zóně má za úkol odstranit veškeré hrubé nečistoty z bot: nalepené bláto, listí, a odhalit vzorek na podrážkách.

Vše zvládne kovová rohož s žebrováním vybavená ocelovým škrabákem, díky němuž strhneme z obuvi velké nánosy. Rohož se prodává v rozměrech 60x40 cm, 75x50 cm, 100x50 cm, údržba je snadná: rohož se vyjme a nečistoty vymetou. Cena rohože v nejmenším provedení je 1680 korun za kus.

:.Rohož pro první čištění: pružné gumové vlnovky jsou přinýtované k páskům, které pod vahou člověka pruží. Provedení v hliníku.

Ven je vhodná i jednoduchá rohož z pryže, která je odolná a snadno se čistí (postříkáme vodou z hadice). Za rozměr 60x40 cm zaplatíme 100 korun.

Vylepšená už je rohož složená z pružných gumových vlnek přinýtovaných k páskům, které pod vahou člověka pruží, a tím samočinně čistí obuv. Velikost rohože by měla být taková, abychom po ní ušli alespoň tři kroky.

:. Přede dveře se hodí i rohož v provedení „více v jednom“. Cena 2999 korun.

Tato rohož má jednu přednost: lze ji použít oboustranně a prodloužit tak životnost. Cena v provedení hliník stojí 4460 korun/m2.

Za kvalitní platí rohože s hliníkovými profily, ve kterých jsou napevno fixovány pryžové, kartáčové nebo textilní pásky. Odborníci doporučují, aby první část rohože byla z pryžových nebo kartáčových pásků a na ně teprve navazovaly pásky textilní. Obuv se pak lépe očistí.

:.Náhradní plastové kartáčky do rohožky, prodávají se ve třech barvách. Cena 449 korun.

Jednotlivé části rohože jsou spojeny lankem, můžeme je proto pohodlně srolovat, nečistoty vymést, vyluxovat, po opotřebení vyměnit i jednotlivé části. Cena těchto rohoží začíná od 5000 korun za kus (velikost 75x50 cm).

Druhá zóna řeší kamínky

Další záchytné místo je hned před venkovními dveřmi. Zde se hodí rohože s jemnějším vzorkem, na kterých ulpí drobné nečistoty.

Vhodné jsou rohože kartáčové nebo textilní, které mají zajímavé barevné dekory a dokážou i trochu reprezentovat. Vyrábějí se ze 100% polypropylenu zataveného do měkčeného PVC, který nepropouští prach ani vodu.

:.Pro druhé čištění přede dveřmi je vhodná rohožka vyrobená z vysoce kvalitní oceli, do níž se vkládá 96 plastových kartáčků. Cena 2299 korun.

Jsou odolné proti otěru a mají velkou sací schopnost, rozměr si můžeme zvolit podle našich potřeb. Oblíbený barevný odstín: černobílý a hnědobílý melír. Cena 1050 korun/m2.

Čisto i v předsíni

Do zádveří a předsíně volíme poslední, tzv. dočišťovací rohož, která může vypadat jako běžný koberec. Vyrábí se z nylonového vlákna - je totiž mimořádně pružné a trvanlivé. Cena podle provedení 160 korun/m2.

Na trh se dodává i koberec s tzv. nešpinivou úpravou Scotchgard. Nylonové vlákno je pevně spojeno s teflonovou příměsí, která tvoří vlas koberce. Teflon odpuzuje kapalné nečistoty, ty pak zůstanou na povrchu, nevsáknou se. Kobercové rohože se udržují luxováním nebo tepováním.

:.Náhradní vložka z kokosového vlákna pro kartáčovou rohož, cena 779 korun.

Do zádveří lze jako rohož použít i koberec z kokosu. Jde o přírodní materiál, který má několik předností: teplý a přirozený vzhled, tlumí zvuk, je antistatický (nepřitahuje prach), je schopen přijímat a odevzdávat vzdušnou vlhkost. Cena začíná od 400 korun/m2.

foto: Právo/Petr Hloušek a archiv firem Flamene, Gapa a Ikea