Styl dadaismus neměl na svět průmyslového designu a architektury nikdy vážnější vliv. Přesto však vznikala a vzniká řada uměleckých děl na pomezí interiérového designu a umění.

Absurdní koláže a neuvěřitelné kombinace si tak můžeme vychutnat i dnes. Fantazii uzdu popouští řada návrhářů. A některé kousky nábytku nebo doplňků opravdu stojí za shlédnutí, ne-li žádají přímo o koupi. Inspiraci designéři čerpají i z běžného života, ale nenechte se zmást, jelikož některé kusy nejsou zrovna praktické.

Mezinárodní trienále současného umění 2008.: Autorem neskutečné knihovny z příze je Vadis Turner.foto: Ondřej Lazar Krynek

Zaujal nás historizující lustr z papíru - papírové geometrické lustry jsou dnes velmi oblíbené, stejně jako lustry z plastu. Zvolit netradiční materiál se někdy vyplatí. Plastový lustr je lehce omyvatelný, ten papírový je zas snadno recyklovatelný. Vyberte si to, co vám vyhovuje a nebojte se experimentovat.


.: Studio Job pro Bulb vytvořilo "papírový lustr".foto: BULB

Umělci a návrháři se netradičními kombinacemi baví a jedno je jasné: podivnosti nás vždy zaujmou. Třeba Tom Dixon navrhl postindustrialistickou židli, na kterou by jistě byl zážitek se posadit. Je totiž celá ze skla.

.: Židle Fresh Fat od designéra Toma Dixonafoto: tomdixon.org

A co takový interiér, ve kterém byste se cítili jako v černobílém filmu? I ten může být inspirativní. Vytvořil ho umělec Eugenio Percossi a ukázal nám, jaké to je vidět svět okolo jenom černobíle. Takový interiér by mohli ocenit například milovníci starých filmů.

.: Černobílému interiéru vévodí různé odstíny šedé - umělecké dílo bylo vytvořeno pouze jako objekt k prohlížení, dokonce i papoušek byl černobílý.foto: archiv Eugenia Percossiho

Některé neobyčejné umělecké kousky nás nutí přemýšlet nad funkčností produktů, které si den za dnem kupujeme. Pokud převážuje efekt, měl by opravdu stát za to.