Dnešní designéři se stále více uchylují k historismu, tj. čerpají inspiraci z dřívějších stylů v architektuře, designu i v umění. Oblíbený je třeba návrat k biomorfismu, ke stylu sympatizujícímu s přírodními formami a organickými tvary.

Umyvadlo od designéra Jaromíra Větvičky..: Umyvadlo od designéra Jaromíra Větvičky - porovnejte jeho tvar s tvary biomorfického křesla. foto: Design ContestPředměty, které byly tehdy moderní, jsou dnes retro. Staré předměty tak dostávají nový vzhled a opět se vracejí do našich domovů. Je to něco jako oprašování staré dobré léty prověřené tradice.

Míchání různých stylů je trendy

Spojení minulosti s přítomností je letošním trendem, kdy se míchají styly. Staré předměty získávají novou tvář, závěsné historizující lustry se třeba vyrábějí z plastu. A cibulákový vzor našich babiček?

Starý dobrý cibulákový vzor..: Starý dobrý cibulákový vzor.foto: Český porcelán a.s. Dubí

Ten se letos objevuje na minimalistických skleničkách. Designér Maxim Velčovský jej použil aby vytvořil nevšední design sklenic. Cibulákový vzor byl přejat z manufaktury v Míšni a v Čechách se stal velmi oblíbeným. Název "cibulákový vzor" vznikl vlastně omylem, na dekoru totiž nedominuje cibule, ale granátové jablíčko, které je cibuli podobné.

Stylové sklenice od návrháře Maxima Velčovského prodává Qubus..: Stylové sklenice od návrháře Maxima Velčovského.foto: Qubus

A co třeba pohovka ve tvaru rtů od Salvátora Dalího? Má i ona svůj "remix"?

Pohovka od Salvatora Dalího inspirovaná rty herečky..: Legendární pohovka od Salvatora Dalího inspirovaná rty herečky.foto: Olga´s gallery, novinky.cz, Josef Sus

Ano, i ta se do dějin designu zapsala tak, že se opět vrací. Tentokrát na ni můžete vzpomínat při telefonování.

Starý design v novém. Tentokrát jako telefon..: Starý design v novém. Tentokrát jako telefon.foto:Flamingopark.cz

A interiér od klasického mistra modernismu? Jeho jednoduchost, čisté linie a přesto zachovaná pohodlnost je stále inspirací.

Ilustrační foto.: Jedinečná křesla krášlí vilu Tugendhat.foto: Milan Malíček/PRÁVO

Designéři navrhují minimalistické interiéry v obdobné barevnosti a za použití podobných materiálů.

Vizualizace obývacího pokoje..: Vizualizace obývacího pokoje.foto: Sense of living

Do takto navrhnutého obývacího pokoje si i dnes můžete pořídit Barcelonskou židli. Stále se vyrábí.

Můžete si ji pořídit cca za 20 000 Kč..: Kombinace černé a bílé stále odolává zubu času.foto: Steel form

Nechte se inspirovat staršími kousky do interiéru, poznáte tak kus historie. Nebo zkuste do bytu zakomponovat pár skutečně starých kusů nábytku, nechte si jej zrestaurovat a uvidíte, že váš domov pak získá nový rozměr.