Základem naší spokojenosti a dlouhé životnosti pracovní desky je správná volba materiálu. Závisí nejen na našich zvyklostech a intenzitě vaření, ale také na správném používání a vhodné údržbě desky.

Deska by měla být přinejmenším hygienicky nezávadná, mít snadnou údržbu, vysokou odolnost proti poškrábání i proti chemickému poškození a snášet vysoké teploty. Měla by také barevně ladit s celkovým vyzněním kuchyně. K dostání je hned několik materiálů, které se liší vlastnostmi, cenou a vzhledem.

Pracovní desku z kamene zvednutého na zadní stěnu kvůli jednoduché údržbě doplňuje užší polička z tvrzeného skla výrazné barvy (Alnus, kámen podle opracování 8-12 tisíc Kč/bm). .: Pracovní desku z kamene zvednutého na zadní stěnu kvůli jednoduché údržbě doplňuje užší polička z tvrzeného skla výrazné barvy. foto: Právo/archiv Alnus

Barevné provedení a struktura pracovní desky i pracovního pozadí můžou zdůraznit nebo naopak potlačit celkový dojem kuchyně, ovlivňují vnímání velikosti a tvaru ploch. Všeobecně lze říci, že pracovní deska může být v intenzivnějších barvách, ale v tomto případě bude lepší zvolit obklad zadní stěny ve světlejších tónech. Jestli dáme přednost tmavé barvě nebo matnému povrchu, musíme počítat se zvýšenými nároky na osvětlení.

Svěží vítr do bytu přinese luxusní oranžová kuchyně ve vysokém lesku s pracovním ostrůvkem uprostřed..: Svěží vítr do bytu přinese luxusní oranžová kuchyně ve vysokém lesku s pracovním ostrůvkem uprostřed.foto: Právo/archiv firem Abitare, Amica, Nadop, Koryna, Sykora, Scavolini, SieMatic a www.cata.cz

Lamino, dřevo či nerez

Na výběr máme laminovou dřevotřísku, dřevo, nerez a přírodní či umělý kámen. Dřevotříska je cenově dostupná a její dezény kopírují většinou kámen nebo dřevo. Z masivního dřeva se používají především tvrdé dřeviny jako je buk, dub, výjimečně také ořech a jasan nebo měkčí bříza či borovice o optimální tloušťce 2,5-4 cm. V poslední době se v kuchyních objevuje i deska z nerezu, která splňuje beze zbytku požadavek hygienický, ale z hlediska údržby je o něco náročnější. Vhodnější je proto broušený povrch desky.

Kámen přírodní i umělý

Tvrdý, studený a poměrně nasákavý je přírodní kámen, i když na druhou stranu je to luxusní materiál s duší. Na kuchyňské pracovní desky se používá nejvíce žula. Menší poškrábání se dá zbrousit a vyhladit.

Hi-tech vzhled kuchyně podtrhuje použití nerezu na pracovní desku i pozadí, ale je třeba počítat s náročnější údržbou a vyšší pořizovací cenou (Abitare, 30 tis. Kč/bm). .: Hi-tech vzhled kuchyně podtrhuje použití nerezu na pracovní desku i pozadí, ale je třeba počítat s náročnější údržbou a vyšší pořizovací cenou. foto: Právo/archiv firem Abitare

Oblíbený a o něco více žádaný je umělý kámen vyrobený z minerálně plastových kompozitů. Je téměř k nerozeznání od kamene, ale na rozdíl od něho se snadno tvaruje a je beze spár. Součástí pracovní desky bývá dřez z téhož materiálu včetně odkapávací plochy. Široká paleta barev obdiv k materiálu jen umocňuje. Má ale jeden podstatný nedostatek - pohybuje se ve vyšších cenových relacích běžnému uživateli těžko dostupných.

Exponované pozadí kuchyní

Nejen pracovní plocha, ale i pozadí kuchyňské linky jsou dost exponované. Ať už pohledově i pracovně. V každém případě by mělo podobně jako pracovní deska odpovídat celkovému vyznění kuchyňské linky.

Umělý kámen je mimořádně mnohostranný a moderní materiál, který je díky svým užitným a estetickým vlastnostem vhodný pro výrobu pracovních desek (Abitare, 9-15 tis. Kč/bm). Umělý kámen je mimořádně mnohostranný a moderní materiál, který je díky svým užitným a estetickým vlastnostem vhodný pro výrobu pracovních desek. foto: Právo/archiv Abitare

Kromě obkladaček, které jsou dost náročné na údržbu, mají zelenou hladké plochy beze spár, které se snadno udržují a rovněž dobře vypadají. Elegantní a zároveň jednoduché na údržbu jsou desky z matného skla, nerezu, umělého kamene či fóliované dřevotřísky. V keramických obkladech se drží na výsluní mozaiky a velké formáty.