Navíc keramická dlažba je velmi elegantní a stále oblíbenější pro svou trvanlivost a snadnou údržbu. S ohledem k vysoké tepelné vodivosti se také dobře hodí na podlahové vytápění. Díky pestré škále barev a rozličnosti tvarů dokáže dlažba oživit celý interiér.

Je přímo předurčena na podlahy do chodeb a koupelen, kde dochází ke značnému zatížení. Základní formáty se kombinují mozaikovými dekoračními pásky nebo bordurami, tudíž můžeme sladit design obkladů v celém bytě a vytvořit vždy originální podlahu i obklad.

Moderní kalibrované velkoformátové obklady i dlažba (vlevo). Nadčasové obklady v zemitých barvách představuje série Bohemie(vpravo), Keraben..: Moderní kalibrované velkoformátové obklady i dlažba (vlevo). Nadčasové obklady v zemitých barvách představuje série Bohemie(vpravo).foto: Právo/archiv Keraben

Formáty se zvětšují i zmenšují

Nejnovější trendy jsou ve znamení stále se zvětšujících formátů, někdy kombinovaných mozaikou, exkluzivních povrchů, neotřelé barevnosti, minimalismu i romantických květinových vzorů.

Dlaždice mají probarvený střep, což umožňuje řezat je a používat na sokly a všude tam, kde je možné zúročit stejnou barevnost dlaždice a jejího povrchu.

Složitější plochy, jako jsou sloupy, oblouky, zákoutí, ale i obvod zrcadel, lze snadno obložit mozaikou, která se kromě čtverečků objevuje také ve tvaru obdélníků. Kreativní řešení umožňují i nové univerzální formáty obkladů, které se dají využít pro elegantní střídání horizontální a vertikální pokládky.

Květiny se objevují v něžných damaškových motivech a vzorech připomínajících bohaté brokáty, ale designéři hledají inspiraci také v textiliích, kůži nebo tradičně v pestré paletě přírodních kamenů.

Charakteristickým rysem velkoformátové série Spirit, která je tvořena dlaždicemi 45x45 cm, je textilní textura s výrazným třpytkovým efektem a pruhy na rozetách připomínající koberec, Rako..: Charakteristickým rysem velkoformátové série Spirit, která je tvořena dlaždicemi 45x45 cm, je textilní textura s výrazným třpytkovým efektem a pruhy na rozetách připomínající koberec.foto: Právo/archiv Rako

Přirozený vzhled podlaze propůjčí dlaždice s lapovaným povrchem, kde se střídají efekty lesku a matu, exkluzivně působí dlažby rozsvícené třpytkami či s metalickými povrchy.

Barvy přinášejí energii

Každý se při zařizování interiéru neřídí beze zbytku aktuálními módními styly. Protože v případě dlažby a obkladů jde o dlouhodobé investice, vybíráme s vědomím, že nás daný styl či barevnost po roce nepřestane bavit.

Každá barva přináší jinou energii a jinak působí. Někdo dává přednost zářivým tónům žluté či oranžové, jiný spojuje v duchu feng-shui koupelnu s modrou či tyrkysovou a dalšího uklidní odstíny bílé či béžové. Podobně je tomu s nabídkou dekorů.

Moderní byt s retro doplňky..: Moderní byt s retro doplňky.foto: Právo/archiv Kerabel

Výhodou je široká paleta, takže si na své přijde téměř každý. Stejnou pozornost, jakou věnujeme výběru obkladů, dáváme i volbě doplňkových materiálů, např. spárovací hmotě či nezbytným silikonovým tmelům, které se vyrábějí v mnoha barevných odstínech, s různou odolností proti vodě a nečistotám.

Jednoduché a estetické

S rostoucím rozměrem obkladů a dlažeb se zlepšují i jejich technické parametry, především pak životnost a odolnost vůči poškození. Kvalitní kalibrované dlaždice jsou zabroušeny na daný rozměr s tolerancí v desetinách milimetru.

Jednotlivé čtverce či obdélníky tak lze pokládat na minimální spáru. Takový spoj nenaruší jednoduchý a čistý dojem obložené podlahy či stěny. Vydatně k tomu přispějí již zmíněné spárovací hmoty. Umožní maximálně sladit barvu obkladůa spár, které se tak stávají téměř neviditelné.

Na jedné straně se formáty zvětšují, ať už jde o obklady či dlažbu, na straně druhé stojí mozaika, která se těší velké oblibě, Elmat..: Na jedné straně se formáty zvětšují, ať už jde o obklady či dlažbu, na straně druhé stojí mozaika, která se těší velké oblibě.foto: Právo/archiv firem Elmat

Dlažba i obklady působí esteticky a dobře vypadají i v malých prostorech. Pokládka velkoformátových dlaždic je pro odborníky, nikoli pro laiky. Velká dlažba vyžaduje dokonale rovný podklad i dlaždice, proto je třeba volit kvalitní vyrovnávací a lepicí materiály.

Pozor při výběru materiálu

Opakující se chybou při pokládce dlažby v interiéru je nevhodný výběr materiálu. Jen málo výrobků lze použít univerzálně. Vše souvisí s charakterem dané místnosti a způsobem jejího využívání. Jiný typ dlažby je vhodný do kuchyně, jiný do koupelny a obývacího pokoje či na balkon nebo do vstupní haly.

Materiály určené do koupelny jsou obvykle nejméně odolné zátěži, nehodí se např. do namáhané vstupní haly.

Inspirace přírodními tóny pro venkovský styl..: Inspirace přírodními tóny pro venkovský styl.foto: Právo/archiv Keraben

Ve vnitřních prostorech můžeme bez obav použít jakýkoli keramický obkladový prvek bez ohledu na nasákavost. Obkladačky s nasákavostí nad 10 % nabízejí širokou paletu glazur, formátů a dekorů, s nimiž vytvoříme originální koupelnu či kuchyň podle svých představ.

Vazby keramických dlaždic

Nejobvyklejší jsou dva základní typy pokládky. Jde o pokládku tzv. na střih, kdy se jednotlivé kusy pokládají rovnoběžně se stěnou a spáry probíhají v klasické čtvercové (obdélníkové) síti, a o pokládku tzv. na koso, kdy se dlažba pokládá pod úhlem 45° vzhledem ke stěně.

Obdélníkové formáty se pokládají na vazbu tak, že se dlažba pokládá rovnoběžně se stěnou a jednotlivé kusy jsou proti sobě posunuty. Posunutí může být různé, nejčastěji jde o půlku délky (tzv. cihelná vazba).

Moderní je pokládka dlažby v modulových skladbách, kde se v plochách kombinují různé modulové formáty (např. 30x30 cm + 15x30 cm + 15x15 cm nebo 30x30 cm + 45x30 cm + 45x45 cm + 30x60 cm).

Pozornost věnujeme i výběru spárovací hmoty, která je v mnoha barevných odstínech, Henkel..: Pozornost věnujeme i výběru spárovací hmoty, která je v mnoha barevných odstínech, Henkel.foto: Právo/archiv Henkel

U obdélníkových formátů se využívá i tzv. parketová skladba, kdy se jednotlivé obdélníky otáčejí o 90° a vytvářejí skladbu jako parkety. Tato skladba se často používá u dlažeb s designem dřeva.