Na začátku je nutné si ujasnit, jak by měla koupelna vypadat. Zda trváte na vaně, nebo zvolíte prostornější sprchový kout. Ovšem pokud máte na místo věnované očistě těla prostor cca 90 x 90 cm, je dilema vyřešeno. Budete se muset smířit jen se sprchovým koutem. Pokud je prostor větší, můžete i v malé koupelně popustit uzdu fantazii.

Jak naložit s prostorem v koupelně

Existuje mnoho různých řešení pro koupelny. Pokusíme se vám nabídnout některá z nich, přičemž na závěr nabídneme i praktickou ukázku koupelnové rekonstrukce.

.: Modrá v koupelně působí dojmem svěžesti a čistoty. Foto: Ravak

Prostorové řešení se sprchovým koutem i vanou je možné i v relativně malé místnosti. Vana je tvarovaná tak, aby umožňovala lepší přístup k umyvadlu. V koupelně je vše, co má být, a přesto se podařilo vyšetřit volný prostor.

.: Mnoho lidí preferuje pro koupelnu teplé barvy. Foto: Ravak

Atypicky tvarovaná vana (na obrázku výše) zabere jenom 150 cm na délku, ale přitom nabízí pohodlí klasické obdélníkové vany. Kolmá stěna a ploché dno vany poskytují prostor pro sprchování, pohodlí při něm zabezpečí sedátko a sprchová zástěna, která zároveň zabrání stříkání vody po celé koupelně, obzvlášť, koupou-li se ve vaně děti.

Malá velká sprcha

Možná stojí za to vzdát se vany a užívat si sprchu. Je třeba se však řídit několika základními pravidly. Dobře rozvažte velikost, s ní výrazně roste i komfort sprchování. Nezapomeňte, že pokud dveře se otevírají směrem ven, zvyšuje se náročnost na prostor.

.: Sprchový kout se sedátkem pro ty, kteří vanu nechtějí, nebo na ni nemají dostatek místa. Foto: Ravak

A konečně - věčným problémem sprchových koutů je protékání. Ujistěte se, že výrobek, který zakoupíte, je dostatečně těsnící. Co se týče tvaru a designu, fantazii se meze nekladou, i když v poslední době jsou oblíbené spíš jednoduché, čtvrtkruhové sprchové kouty.

Svěží tóny do koupelny

Jelikož teorie může být praxi někdy na hony vzdálená, přinášíme i konkrétní případ přestavby malé koupelny, která proběhla v rámci rekonstrukce celého bytu.

Částečné úpravy bytu začaly u naší hostitelky už před osmi lety, kdy řešila koupelnu s klozetem a vstupní halu. Chtěla zachovat oddělení místností s tím, že se do koupelny musí vejít pračka. Po bleskové úvaze se našlo jednoduché a přitom působivé řešení. Místo původní rovné se postavila šikmá stěna s posuvnými dveřmi, aniž by se v předsíni hýbalo s ostatními dveřmi.

Atypická rohová vana, španělské obklady, speciální umyvadlová i vanová baterie či úložný prostor, to vše jsou přednosti panelákové koupelny..: Atypická rohová vana, španělské obklady, speciální umyvadlová i vanová baterie či úložný prostor, to vše jsou přednosti panelákové koupelny.foto: Právo/Lukáš Táborský

Ovšem koupelna měla splňovat i další požadavky, mezi něž patřila instalace atypické rohové vany, obklady a dlažba se speciální povrchovou úpravou, na níž se nedrží špína ani prach. I po osmi letech si hostitelka libuje, že obklady vypadají dobře a hlavně nejsou náročné na údržbu.

Další podmínkou byla umyvadlová baterie s irigátorem, úložný prostor pod umyvadlem a usazení vanové baterie pod úrovní vany, aby sprcha stále nepadala do vany. Určujícími barvami na stěnách i podlahách jsou teplé tóny, které působí vesele. Modro-oranžová kombinace s bílou je přesně to, co vneslo do prostoru letní svěžest.

Více světla v prostoru

Žádný panelákový klozet obvykle neoplývá velikostí. Na přání majitelky sem bylo instalováno malé umyvadlo vybavené bidetovou sprškou pro intimní hygienu. Dlaždice jsou identické s koupelnovými, doplněné ozdobnými listelami, které prostor WC šikovně uzavírají.

Malé umyvadlo s bidetovou sprškou pro intimní hygienu s přehledem nahradí samostatný bidet. .: Malé umyvadlo s bidetovou sprškou pro intimní hygienu s přehledem nahradí samostatný bidet. foto: Právo/Lukáš Táborský

Samozřejmostí jsou stropní podhledy s bodovými světly, které vnesly do koupelny a WC mnohem více světla.

Pokud výběru zařízení do své koupelny věnujete dostatek času, zjistíte, že možná není tak malá jak se na první pohled mohlo zdát a lze z ní vytvořit jedinečné místo, které vás optimisticky naladí na každý nový den.

Rekonstrukci panelákové kuchyně najdete ZDE