Corian, povrchový materiál s mnoha praktickými vlastnostmi, se využívá už od 60. let. V poslední době ho architekti, návrháři i designéři využívají stále častěji.

Mohou ho totiž formovat prakticky do libovolného tvaru, tepelně tvarovat nebo opracovávat stejně jako dřevo, ale i spojovat neviditelnými spoji. Jednou z jeho nesporně praktických vlastností je i fak, že se dá frézovat a formovat už při teplotách nad 150 °C.

Návrh z ateliéru Hans-Paul architekti: barový pult ze zcela nového typu průsvitného materiálu o tloušťce 12,3 mm se sametově matným povrchem. Střední část stolu je osazena intarziemi z litého akrylátového skla. .: Návrh z ateliéru Hans-Paul architekti: barový pult ze zcela nového typu průsvitného materiálu se sametově matným povrchem. foto: Právo/archiv DuPont

Existují i další způsoby použití corianu, jako je gravírování nebo zmatnění pískováním podle složitých vzorů.

Kombinace krásy, hřejivosti a elegance textilií, nábytku a doplňků - kolekce MissoniHome. Rosita a Luca Missoniovi použili také pět nových průsvitných barev. .: Kombinace krásy, hřejivosti a elegance textilií, nábytku a doplňků - kolekce MissoniHome. Rosita a Luca Missoniovi použili také pět nových průsvitných barev. foto: Právo/archiv DuPont

Do povrchu lze sublimací vytvořit i rozličné obrazce nebo může být obráběn jak pomocí numericky řízených strojů, tak složitě tvarován řízeným tlakem a teplotou.

V kuchyni Emirates kitchen od architektů ze studia Design Republic byl corian použit na pracovní plochy přecházející do snídaňového pultu. Ve spodní straně je vyryt květinový vzor, který se po prosvětlení pomocí optických vláken rozzáří. .: V kuchyni Emirates kitchen od architektů ze studia Design Republic byl corian použit na pracovní plochy přecházející do snídaňového pultu. foto: Právo/archiv DuPont

Designové možnosti rozšiřuje více než sto barevných odstínů, které vyhovují libovolnému barevnému schématu či stylu interiéru. Počínaje klasickými bílými nebo pastelovými odstíny až po ultramoderní, dramatické, texturované nebo třpytivé barvy.

.: Přednosti corianu, který je díky svým vlastnostem mimořádně vhodný pro použití na svítidla.
foto: Právo/archiv DuPont

Materiál vyniká průsvitností, a může působit zajímavě sám o sobě, ale i ve spojení s přírodním dřevem, kamenem, sklem nebo nerezovou ocelí.

Je odolný proti opotřebení a otěru, vážnější poškození lze opravit snadno přímo na místě. Navíc je hygienický, snadno se čistí a vyhovuje přísným emisním kritériím pro kvalitu vzduchu v interiérech. Běžný metr vyjde na devět tisíc korun.

V kuchyni Emirates kitchen od architektů ze studia Design Republic byl corian použit na pracovní plochy přecházející do snídaňového pultu. Ve spodní straně je vyryt květinový vzor, který se po prosvětlení pomocí optických vláken rozzáří.
.: V kuchyni Emirates kitchen od architektů ze studia Design Republic byl corian použit na pracovní plochy přecházející do snídaňového pultu. foto: Právo/archiv DuPont

Corian je už od počátku své existence oblíben zejména jako materiál v kuchyni, a to zejména díky vlastnostem, které umožňují jeho snadnou údržbu. Není porézní, nasákavý, ani neumožňuje rozmnožení plísní. Samozřejmě se přihlíží také k jeho dobrým estetickým vlastnostem.