Zúčastnit se mohly stavby, které mají nízkou spotřebu energie a používají izolační materiály, které vyrábí společnost Rockwool.

Takový nízkoenergetický dům si vystačí s necelou polovinou energie v porovnání s běžnou novostavbou. Úspor se dosáhne zejména pečlivou přípravou projektu, kde je vhodně zvolen tvar a umístění budovy v terénu.

Jak by měl nízkoenergetický dům vypadat

Dům by měl být bez výčnělků a s co možná největší prosklenou jižní plochou. Nutné je také využití nadstandardní izolace a dobře regulovaného vytápění. Větrání je řešeno pomocí vzduchotechniky, která sice přivádí čerství vzduch, ale neodvádí z domu teplo.

Do soutěže mohli své projekty nízkoenergetického bydlení přihlásit architekti, projektanti, studenti, studentské kolektivy, stavitelé aj. soutěžilo se tak o to, která stavba se stane nejlepší nízkoenergetickou stavbou a získá titul "Rockhouse".

.: Jeden z členů poroty - architekt Štulc.foto: archiv Rockhouse

Porotu tvoří nejvýznamnější české osobnosti v oblasti architektury a příbuzných oborů, projekty hodnotili akademici i praktikové. „Soutěž se může stát zvláště pro začínající architekty dobrým startem a uvedením se do branže.“ řekla Dana Hochmannová z pořádající společnosti.

A kdo letos zvítězil?

Hlavní kategorie „Projekt“ je určena pro projekty nízkoenergetických domů a její výherce získá finanční ocenění 100 000 Kč. Letos tuto cenu získal projekt bytového domu inženýrů Tomáše Vanického a Tomáše Krupy a spoluautora Vladimíra Smudka. Porotu u tohoto projektu zaujalo členění domu do dvou bytových sekcí.

Další kategorií je speciální kategorie s názvem „Projekt – studentské práce“, je ohodnocena 30 000 Kč. Letos tuto cenu obdržel projekt studenta Michala Bednáře z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Šlo o působivý a u nás zatím ojedinělý návrh nízkoenergeticky řešené mateřské školy.

.: Čestné uznání v kategorii "Projekt" získal Ondřej Chybík z FA VUT Brnofoto: archiv Rockhouse

Zvláštní cena poroty je věnována projektům již realizovaným a nese název „Realizace“, v ní je výhra 50 000 Kč. Tato cena nebyla udělena, žádný projekt totiž do této kategorie přihlášen nebyl.

Bylo uděleno i několik čestných uznání. Jedno z nich si odnesl i Ondřej Chybík, který letos získal za svou práci i ocenění "Dřevěný dům roku 2008" .

.: Vítěz letošního ročníku soutěže "Dřevěný dům roku 2008". Ondřej Chybík byl jeho spoluautorem. foto: www.drevenydum.org

Je třeba říci, že přestože jednoznačně největším znečišťovatelem ovzduší je průmysl a hned po něm automobily, domácnosti a budovy obecně na něm mají také lví podíl. Trend "stavět nízkoenergetické budovy" tak není pohou módní záležitostí, ale je trendem velmi užitečným.

Jak ekologicky vylepšit obyčejné domy a kanceláře

Faktem je, že kromě výstavby nových nízkoenergetických budov by se nemělo zapomínat na současné domy a kancelářské budovy. Ty mohou být ekologicky vylepšeny například pomocí solárních panelů, větrných elektráren, úsporných žárovek, osvětlení a spotřebičů, novou izolací a dalšími způsoby.

Všechny ekonomické stavby, ekologické domy a podobná spojení jsou jen reklamním tahem, který má přinést pozornost. Naproti tomu domy označené jako nízkoenergetický dům či pasivní dům musí prokazatelně splňovat závazné limity měrné spotřeby tepla na vytápění.