Přehřívání interiérů se týká zejména objektů, které jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Jde zejména o budovy, které mají prosklené fasády či okna, ať už to jsou byty, domy, kanceláře, školy, úřady atp.

Vlivem zahřívání materiálů teplota uvnitř budovy roste. Jedním z nejlepších prostředků pro eliminaci slunečních paprsků v parném létě, a pro snížení teploty v interiérech, jsou žaluzie a protisluneční fólie. Fólie mohou zadržet až 80 % slunečního záření a umožní tak výrazně snížit teplotu v místnosti a žaluzie vám zase umožní regulovat množství světla, které vstupuje do místnosti.

.: Horizontální žaluzie v moderním dřevěném provedenífoto: archiv: Bematech

Protisluneční fólie jsou kryté tenkou vrstvou kovu, která sluneční paprsky odráží. Pokud o nich uvažujete, tak musíte dát pozor na to, že existují dva typy, prvním se říká externí fólie a ty se instalují především na dvojitá izolační skla. Důvodem je nutnost zachytit a odrazit sluneční paprsky ještě předtím, než se prohřeje celý prosklený systém.

Na různá okna patří různé fólie

Ty druhé, interní fólie jsou instalovány na všechna jednoduchá nebo špaletová a rozmontovatelná dvojitá okna. Jde o to vždy nainstalovat fólii, co nejblíže ke slunečním paprskům. A na kolik nás tak fólie a žaluzie přijdou? Cena protislunečních fólií se včetně instalace a DPH pohybuje od 750 Kč za m2.

.: V oknech nevzhledné budovy vidíte odrážet se protější objekt, dovnitř vidět není foto: profolie.cz

Klasické horizontální žaluzie pořídíte za cenu pohybující se okolo 500 Kč za m2. Některé protisluneční fólie jsou vybaveny účinnými UV filtry, které zadrží až 99 % škodlivého UV záření, takže pokud chcete udělat radost blízkým, kteří žijí v Austrálii, tak vhodným dárkem pro ně jsou právě tyto fólie. Našinci uděláte radost žaluziemi, ty ale na druhou stranu nijak nebrání rozbití skla.

foto: profolie.cz

Fólie ale dokážou udržet střepy pohromadě a ochrání tak osoby vyskytující se v blízkosti okna. Tuto funkci ocení především domácnosti, kde hrozí rozbití skel hrajícími si dětmi. Fólie také příjemně rozptylují prudké světlo a díky své reflexi zabraňují průnikům nechtěných pohledů, ať již v kancelářích nebo v bytech.