Máme-li dostatečně velkou koupelnu, vejde se sem vana i sprchový kout, případně klozet a bidet. V opačném případě se zaměříme na koupelnové série do malých prostor. A protože rekonstrukce koupelny souvisí se stavebními úpravami, budeme vybírat sanitu na několik let dopředu.

Nejdříve si promyslíme, jak ji budeme využívat, pak přijde na řadu její barevnost a výběr zařizovacích předmětů. Jejich instalaci svěříme odborníkům, kteří by měli dodržet postup podle návodu výrobce. Neméně důležitá je údržba.

foto: Právo/Archiv firem Il bagno, Jika, Kaldewei, Laufen a Ravak
Vybavení koupelny by mělo být funkční a sloužit co nejdéle přesto, že místnost je díky rozdílným teplotám, vysoké vlhkosti vzduchu a působení různých chemikálií prostředím značně agresivním.

Výběr vany

Hlavním kritériem pro výběr vany je materiál.
I když se většinou rozhodujeme mezi akrylátem a smaltem, k dostání jsou vany litinové, nerezové, skleněné, či vany z corianu a dřeva.
Akrylát je teplý a příjemný na dotek i odolný vůči běžným čisticím prostředkům. Navíc je tvarovatelný, má nízkou hmotnost a vysokou nosnost.
Ocelová vana je variací vany litinové, ovšem lehčí a nabízí nové tvary. Její kvalitu tvoří ocelový plech více než 3 mm silný (ocel 4 a smalt), neboť síla materiálu ručí za samonosnost vany. Oblíbený je povrch se samočisticím efektem.
Podle místa volíme vanu klasickou (v rozměrech od 70 do 100 cm šířky a 120 až 185 cm délky) v různých variantách nebo rohovou v rozměrech symetrických (150x150 cm nebo 160x160 cm) i asymetrických (např. 70x150 cm). Právě díky asymetrii ušetříme dost centimetrů.

.: Půlkruhová vana se může stát dominantou koupelny.

Klozet v koupelně

Další rozhodnutí se bude týkat umístění klozetu samostatně nebo v koupelně. Klozetem v koupelně opticky zvětšíme prostor a navíc získáme místo pro bidet.

Výběr klozetů je velký - rozdíly nejsou jen ve vzhledu, ale také v nárocích na plochu, či způsobu připojení kanalizace, nosnosti obvodových stěn a také v ceně.

Výhodou kombi klozetu s keramickou splachovací nádržkou je univerzální způsob připojení odpadu a snadná přístupnost splachovacího mechanismu.
Další verzí je stojící klozet přisazený ke stěně, v níž je zabudovaná splachovací nádržka. Je elegantní, upevněný v podlaze, takže neklade zvýšené nároky na statiku stěny.
Naopak závěsný klozet vyžaduje nosnou stěnu a nelze jej připojit na svislý odpad, což je nutné zohlednit již před zahájením stavebních prací. Jeho vzhled je maximálně čistý a také okolí se snadno uklízí.
Jestli je výběr klozetu pro budoucí komfort toalety důležitý, zásadní je volba klozetového sedátka. Vyplatí se zaměřit na sedátka se speciální úpravou zabraňující množení bakterií na povrchu.
V moderní koupelně by neměl chybět ani užitečný bidet. Nejen že výrazně zvyšuje hygienu, ale může posloužit také pro opláchnutí nohou nebo zvířecích miláčků.

foto: Právo/Archiv firem Il bagno, Jika, Kaldewei, Laufen a Ravak

Ideální umyvadlo

O praktickém umyvadle máme různé představy, hlavně o jeho rozměru. Zatímco k ranní hygieně stačí mělké umyvadlo, k občasnému přeprání drobného prádla už potřebujeme umyvadlo přece jen větší a hlubší.

V každém případě si pořídíme umyvadlo ze stejného setu jako ostatní prvky koupelnové keramiky. Většina výrobců nabízí v každé sérii různé rozměry a typy, které se do prostoru koupelny hodí. Široká umyvadla jsou komfortní, a pokud koupelnu nezavalíme množstvím doplňků, mohou i malý prostor příjemně odlehčit.
Odkládací prostory na keramice i ve skříňce nabízejí umyvadla v kombinaci se skříňkou.
Moderní vzhled koupelně dodají zápustná a polozápustná umyvadla osazená do atraktivních desek z rozmanitých materiálů.