Než se pustíte do zvelebování koupelny, rozmyslete si, zda chcete udělat jen malé úpravy nebo zda ji chcete přestavět od základu. Od tohoto rozhodnutí se pak budou odvíjet další kroky.

Pokud chcete změnit celkový vzhled koupelny či prostor místnosti zvětšit, nezbude vám, než se pustit do rekonstrukce kompletní.

.: Takto může vypadat vaše malá koupelna před rekonstrukcífoto: Jan Osúch

Poraďte se s odborníkem
Zbavit se můžete nadměrného hluků od sousedů, rezavě zabarvené vody či dokonce nevzhledného bytového jádra. Nezapomeňte ale, že takový zásah bude časově náročný a koupelnu nebude možné po dobu rekonstrukce používat.

Pokud si nejste jisti, jak svou koupelnu upravit, opticky zvětšit či barevně uspořádat, poraďte se s odborníkem. Bytový architekt vám poradí s designem, v koupelnových studiích zase zdarma zpracují na základě dodaných rozměrů plánek koupelny včetně odhadu nákladů.

.: Takto může vypadat vaše koupelna po rekonstrukcifoto: Ravak

Pozor na nutnost stavebního povolení

Nezapomeňte, že na větší stavební úpravy, při kterých se chystáte vyzdít bytové jádro, potřebujete stavební povolení. Vždy také žádejte revizní zprávy na všechny provedené instalace, budete je potřebovat ke kolaudaci.

Poté, co si ujasníte, jak by vaše nová koupelna měla vypadat, je třeba zvážit, kdo vám rekonstrukci zajistí. Pokud si na ni troufnete svépomocí, je výhodné si vybrat ke spolupráci někoho, kdo má buď dobrý vkus, nebo znalosti ze stavebnictví, nejlépe tady obojí.

.: Dotáhnout detaily je v koupelně důležité, pokud jsou spáry utěsněné, bakterie se nemnoží tak rychlefoto: Sapho koupelny

Pokud se ale chystáte bourat a přestavovat, využijte spíše služeb specializované firmy. Na trhu je jich dnes celá řada. Zdarma vám sestaví rozpočet a nabídnou kompletní služby zahrnující nejen odborné práce (zedník, instalatér, elektrikář, obkladač), ale i vyřízení potřebných povolení. Navíc vám poskytnou dvouletou záruční lhůtu.

Na kolik nová koupelna přijde
Cena přestavby koupelny se bude odvíjet od rozsahu stavebních prací, použitých materiálů a vybraného zařízení. Novou koupelnu včetně vybourání jádra, výměny odpadů, elektroinstalace, nového nábytku a obložení pořídíte zhruba za 100 tisíc korun. Skutečně luxusní koupelnu si opatříte v ceně třeba dvojnásobné. Nechcete-li ale vyzdívat celé jádro, vystačíte si s 50 tisíci korun.

.: Záleží na tom, jak moc si potrpíte na luxus...foto: Lasselsberger/Rako

Jak ji financovat
Pokud chcete rekonstruovat a nemáte momentálně k dispozici dostatek prostředků tak Vám může peníze může poskytnout třeba HYPO stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny. Úvěr od stavební spořitelny Wüstenrot můžete také použít i na opravy. Výhodou takového překlenovacího úvěru je, že nemusíte mít předtím nic naspořeno.

Lepší však bude, když si na novou koupelnu postupně naspoříte, nebo můžete rekonstruovat po částech, podle finančních prostředků. Kreativitě se meze nekladou a koupelna se tak může stát i pro Vás chrámem, kde se budete obdivovat umění tvorby a těšit se z odpočinku.