Barva je pocit, který si uvědomujeme díky světlu, registrovanému prostřednictvím zraku. Světlo je obsahem našeho vědomí a v této rovině jde hlavně o jev psychologický. Takže se může stát, že budeme tutéž barvu vnímat v jejích barevných odstínech vždy jinak, např. kvůli šeru nebo různému osvětlení, ba dokonce kvůli jinému ročnímu období, o čemž si můžete přečíst ZDE

Barevný kruh

  • V horním polokruhu je hlavní barvou žlutá. Další barvy obsahují její menší nebo větší podíl, od žlutozelené až k ohnivě červené. Při denním osvětlení jsou tyto barvy nápadnější a výraznější. Působí jasně a teple, proto je označujeme jako barvy teplé.
  • V dolním polokruhu je ústřední barvou modrá. Ostatní barvy mají rovněž její různý podíl, přes modrozelenou až nafialovělou. Tyto barvy vytvářejí opačný dojem - jsou intenzivnější a výraznější právě při menší intenzitě osvětlení. A protože barvy modré a jejich odstíny vzbuzují pocit chladu, hovoříme o nich jako o barvách studených.
  • Mezník protikladu barevného chladu a tepla vytváří červená a zelená barva v pomyslné přímce barevného kruhu.

Spektrum barev.: Spektrum barevfoto: Právo/archiv Ikar a Rebo

Levé polovině polokruhu vévodí barva zelená a všem ostatním barvám rovněž přisuzuje zelený odstín. Takže modrá se stává zelenomodrou a žlutá zelenožlutou. Zelená barva působí ze všech barev na celém kruhu nejklidněji.

Na pravé polovině dominuje barva červená, která všem dalším dodává červený odstín. V přírodě je červená barva synonymem něčeho mimořádného, nápadného, nevšedního (červánky, zralé plody či západ slunce). Při pohledu na červenou barvu musíme oči hodně zaostřit, a proto se také více vzrušují. Z těchto důvodů je červená barva vnímána jako symbol mocné síly.

Psychologie barev

Žlutá barva povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně.

Oranžová vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, zlata, bohatství, úrody, je slavnostní.

Světlezelená evokuje představu vlhka, chladu, ticha rostlin, působí přirozeně, ale někdy také jedovatě.

Tmavozelená uklidňuje a chrání, avšak i omezuje, dává pocit bezpečí a naděje, je přátelská.

Tmavomodrá je klidná, vážná až skličující, je to barva dálek, hloubky, rozjímání a smutku.

Světlemodrá vyvolává představu vzduchu a oblohy, ticha a touhy, působí přívětivě.

Červená je energická, vzrušující, silná, mocná, prudká až náruživá, vyvolává v nás představy nebezpečí, ohně, krve, hluku, ale i lásky.


Kuchyň je pojednaná v přímořském stylu. .: Kuchyň je pojednaná v přímořském stylu. foto: Právo/archiv Ikar a Rebo

Fialová barva je znepokojivá, melancholická, tajemná, neklidná, osobitá, náročná.

Purpurová barva působí hrdě, vznešeně, povzbudivě, důstojně, je spojena s představou spravedlnosti a majestátu.

Hnědá je solidní a vážná, mlčenlivá, střízlivá, spojená s jistotou a pořádkem, domovem, tradicí, zdrženlivostí.

Barva šedá je smutná, netečná, vyvolává představu chudoby a pokory.

Bílá barva je nejistá, neurčitá, je symbolem čistoty a nevinnosti.

Víte, jaký jste typ?

Co člověk, to originál, co člověk, to jiná povaha. Psychologická věda dělí nás lidi na čtyři základní kategorie: sangvinik, flegmatik, cholerik a melancholik.

Sangvinikvelmi živé povahy, bývá v životě flexibilní, umí se bavit, je společenský, jeho city, pocity a nálady se však často mění jako dubnové počasí
Flegmatikklidný, vyrovnaný, hned tak ho něco nedojme, jeho nálady ani pocity nejsou vrtkavé
Cholerikje vášnivý, výbušný a extrovertní, dynamický, rychle vzplane nebo se urazí, někoho si dobere a za chvíli už o tom neví. V mezilidských vztazích je ofenzivní
Melancholikzamyšlený, zasněný, ale taky sebekritický, vážný, odpovědný, spíš introvertní, nejednou samotářský, ale jeho city jsou hluboké a vytrvalé

Naše povahy a barvy

Na melancholika nejlépe působí barva modrá. Uklidňuje ho a dává mu pocit uvolnění a harmonie. Červená, žlutá a oranžová ho vedou k větší aktivitě. Flegmatikova barva je zelená. Dává mu jistotu, také však barva červená a žlutočervená. Pro sangvinika je to barva žlutá. Podporuje jeho bezprostřednost a temperament. Je to barva optimistická, veselá. Pro extrovertního cholerika je to barva červená. Je nápadná a dynamická. Jako doplňková mu svědčí i barva modrozelená, která může tlumit jeho extravagance i výbuchy, aniž by ho zaháněla do pasivity, dobře na něj působí i sytá zeleň.


Koupelna v jarních barvách. .: Koupelna v jarních barvách foto: Právo/archiv Ikar a Rebo

Místnosti a jejich barvy

Pro chodbu se nejvíce hodí jako základní barvy žlutá a červená. Pro obývací pokoj neplatí jednotný princip, protože nároky lidí na tento pokoj jsou příliš různorodé.

Pro ložnici jsou optimální barvy jak modrá, která uklidňuje a navozuje spánek, tak i červená, která zase dobře působí pro povzbuzení ráno.

Pro jídelnu se hodí příjemné a povzbudivé syté barvy, např. žlutá. Stimuluje chuť jídlu. Při slavnostních menu se odráží zpět do místnosti příjemné světlo a umocňuje dojem z večírků slavností a návštěv.

 

Jasné barvy prozáří tmavou chodbu. .: Jasné barvy prozáří tmavou chodbu. foto: Právo/archiv Ikar a Rebo

Dětský pokoj potřebuje uvážlivou kombinaci barev. Tato kombinace je doslova barevným uměním spojovat zdánlivě neslučitelné. Pro děti do devíti let je nejvhodnější barva červená.

Pro malé slečny je tu i růžová. Kolem jedenácti let dávají děti přednost barvě modré. Velké plochy stěn je nejlépe pokrýt barvami světlými. Koupelna v letních barvách působí kosmeticky a v zimních barvách působí mužsky. Půvabné jsou kuchyně v jarních barvách, např. v kombinaci hráškově zelené a sytě dřevité.