Palomba pracuje ve vlastním designérském studiu, které vede jeho žena Ludovica. Mimo originálních koupelnových sad, které vyrábí v posledních letech pro firmu Laufen spolupracuje například i s automobilkou Lancia, ale nevyhýbá se ani designování nábytku či topných těles.

Charismatický designér zaujatě hovořil o své práci na přednášce, která se konala v pátek v Superstudiu Designbloku 2007. Za minulý rok vymyslel spolu se svými spolupracovníky exkluzivní vzhled pro neuvěřitelných 482 výrobků.

Roberto Palomba se před svou přednáškou v karlínském Superstudiu trochu ztratil, přehlídkou Designblok byl nicméně podle vlastních slov nadšený. Foto Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Koupelna podle Palomby

Vymýšlení koupelnových sérií mu přijde stále zajímavá, k vodě má ostatně blízko. Designér, který má mimo jiné velmi rád psy, pochází totiž z městečka Cagliari na ostrově Sicílie.

Tato spřízněnost s vodou či spíše mořem se ostatně prolíná i do jeho tvorby, která je protiváhou strohého skandinávského designu. I díky tomu, že v ní nechybí jižní prvky. "Představte si, jak jdete na procházku po pláži a v písku nacházíte oblázky, které moře opracovalo do téměř pravidelných forem, " upřesnil svou vizi Palomba Novinkám na pátečním workshopu.

Při práci na své poslední koupelnové kolekci vymyslel velkorysé umyvadlo dlouhé téměř 160 centimetrů. Jeho výroba byla kvůli velikosti poměrně náročná, materiál i po vyjmutí z pece stále pracoval. Palomba si pochvaloval trpělivost zadavatelské firmy, umyvadlo je ovšem nyní k dostání jak ve velké,  tak i v decentnější poloviční verzi.

S překladatelkou během páteční přednášky v karlínském Superstudiu. Foto Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Karlín jako Miláno

Roberto Palomba zná a obdivuje tvorbu Bořka Šípka, ale zatím se nerýsuje žádná spolupráce s českými designéry. Nadšený byl nicméně z letošního Designbloku, který mu připomínal dnes gigantický a prestižní veletrh v Miláně.

Slavný designér odpovídal během své páteční přednášky v Superstudiu i na otázky posluchačů. Foto Novinky/Ondřej Lazar Krynek

"Je tu stejná jiskra a náboj jako byl kdysi v Miláně, když se s tamní přehlídkou začínalo. Než se to změnilo v tu megalomanskou akci, kterou je dnes," podotkl s úsměvem.