Při pořizování domácí knihovny je třeba nejprve zjistit aktuální stav "zásob". Pokud si knížky kupujete pravidelně a nemůžete projít kolem antikvariátu či knihkupectví bez toho, abyste se jen tak nešli podívat, a celkem pravidelně objevíte v regálech nějaký "poklad", pořiďte si raději rovnou o něco větší prostory.

Knihovna nemusí být nutně přes celou stěnu. Foto Home Style

Knihovna či knihovnička může být umístěna stejně dobře v ložnici či obývacím pokoji. V tomto ohledu záleží spíš na tom, zda se svou knihomolskou sbírkou rádi chlubíte, či ji před návštěvami raději tajíte.

Celkový vzhled knihovny by měl korespondovat s vyladěním interiéru ve vašem bytě. V poslední době jsou hodně populární regálové mobilní knihovny, které mimo praktického využití mohou posloužit v menších bytech jako optická příčka. Nevyplatí se je ovšem do posledního místečka zaplnit objemnými svazky, pak by celek mohl prostor příliš zatížit. To ostatně platí i pro masivní knihovny, které zabírají celou stěnu.

Nápaditě!

Pro knihovnu či polici s knihami můžete také využít méně obvyklá místa, která za normálních okolností zejí prázdnotou - např. hezky vypadá police s knihami nade dveřmi. Pokud byste se rozhodli pro takovéto umístění, nezapomeňte zajistit dobrý přístup ke knihám, to je ale základní pravidlo pro všechny knihovny. Koupit se dají různé druhy schůdků a žebříků přímo dělaných pro tyto účely.

Kombinace skla a dřeva je pro knihovnu velmi výhodná. Foto Home Style

Knihovny se dělají z různých materiálů, výjimkou nejsou ani velmi moderní kombinace skla a kovu, ale dřevěné knihovny jsou stále oblíbená klasika. Pokud už máte vyřešenou otázku bydlení, a víte, že jste zakotvili, pak uvažujte o vestavěné knihovně, šikovný truhlář vám ji vyrobí na míru a náklady nejsou až tak vysoké.

Prakticky!

Otevřené police s knihami vypadají sice velmi pěkně a knihomolovo srdce jásá nad úhledně vystavenou sbírkou titulů, nicméně z praktických důvodů je lépe uschovat svazky pod skleněná dvířka - na knihy se bude méně prášit. Samozřejmě - pokud k vašim koníčkům patří vysávání prachu či dynamická rozcvička s prachovkou, na předchozí řádky směle zapomeňte...