Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, v jiných tak dlouho hlodá nespokojenost, dokud se nepustí do komplexní přestavby, při níž se snaží dispozici bytu radikálně změnit.

V dalším pokračování seriálu přinášíme návrhy a možná řešení bytové návrhářky Kateřiny Mlejnkové, která se tentokrát zabývala celkovou rekonstrukcí panelového bytu 3+1. Věříme, že i tentokrát v jejích návrzích najdete inspiraci pro rekonstrukci právě vašeho bytu.

Dopis od Silvie
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s velkou prosbou: s priateľom sme kupili 3izbový byt v jednom paneláku v Žiline na Slovensku. Byt je v pôvodnom stave od roku 1968. Očaril nás výhľad z našich dvoch balkónov. Už rok v ňom bývame bez začatia rekonštrukcie, lebo nevieme sa rozhodnut, ako to vlastne mame spravit. Radi by sme založili už i našu rodinku, ale pred doriešením prestavby či rekonštrukcie bytu sa bojíme do toho isť. Jediné na čom sme sa zhodli, že chceme mať na náš byt relatívne veľkú kúpeľňu: kde by sme mali sprchovací kut i vanu a pračku. Ja by som mala i obývačku spojenu s jedálnym kutom. Ale radi si necháme poradit odborníkmi.
Původní stav

Původní stav

FOTO: časopis PANEL PLUS

Původní stav

Původní stav

FOTO: časopis PANEL PLUS

Velmi radi pozeráme Vaše stránky, sú tam fakt zázračné riešenia bytov – jednoduché a pritom perfektné. Preto sme sa obrátili na Vás. Za Vašu ochotu vopred veľmi pekně ďakujeme.
S pozdravom Silvia
Původní stav

Původní stav

FOTO: časopis PANEL PLUS

Původní stav

Původní stav

FOTO: časopis PANEL PLUS

Shrnutí požadavků čtenářky

  • byt pro dvě osoby (pár), v budoucnu rodina
  • kompletní rekonstrukce bytu
  • požadavky na koupelnu: především velkou koupelnu se sprchovým koutem, vanou i pračkou
  • obývák spojený s jídelnou

Chtějí velkou koupelnu

Oslovila nás čtenářka, která si pořídila s partnerem byt v panelovém domě z roku 1968 v Žilině. Rádi by celý byt rekonstruovali, protože v budoucnu plánují rodinu a chtějí, aby byl byt v lepším stavu. Zásadním požadavkem je, že si čtenářka přeje větší koupelnu, než je stávající. Byla by ráda, aby se do koupelny vešla jak vana, tak i sprchový kout a také pračka. Co se týče jídelního koutu, byli by obyvatelé bytu rádi, kdyby byl spojen s obývacím pokojem. Více speciálních požadavků nemají, ale neměl by chybět dětský pokoj.

Původní rozvržení bytu

Původní rozvržení bytu

FOTO: časopis PANEL PLUS

Změny bytového jádra

Co se týče dispozice bytu, změny jsem navrhla především v prostoru původní koupelny a kuchyně. Po zrušení původního jádra jsem navrhla novou dispozici, která především vychází z velikosti koupelny. Aby bylo možné splnit požadavky čtenářky a vytvořit velkou koupelnu, bylo nutné, aby byl vstup do kuchyně přes obývací pokoj. Toaletu jsem ponechala na původním místě, pouze jsem její prostor malinko zvětšila, aby byla komfortnější a vešlo se i větší umyvadlo.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Světlo v koupelně

Vybavení koupelny zahrnuje podle přání čtenářky vanu i sprchový kout, navíc s prostornou umyvadlovou skříňkou. Pračka se vešla nakonec také, ale pro lepší manipulaci s prádlem jsem volila pračku plněnou vrchem, u které se nemusí ohýbat pro prádlo. Pro průchod světla do koupelny a na toaletu jsem navrhla nízká okna u stropu, mohla by být i funkční a přispět tak k lepšímu odvětrávání prostor.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Imitace tmavého mramoru

Barevně jsem v celém prostoru vycházela z tmavšího desénu podlahy, použila jsem tzv. průmyslovou mozaiku v tmavém moření. Na toto barevné provedení navazuje desén použitý na dveřích a nábytkovém vybavení.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

V koupelně a na wc jsem použila tmavší barvu obkladů a dlažby – jde o imitaci tmavého mramoru, celým prostorem pak prostupuje dekorativní pruh z totožné série, ale s dekorem mozaiky. Nejen jako dekorativní prvek jsem použila systém obkladů na stěnu i na podlahu, který se skládá z malých kamínků. Použila jsem je na podlahu do sprchového koutu a dekorativně jako obklad vany a za zrcadlem. Vzhledem k použitým barvám a materiálům je prostor koupelny a wc útulný a působí luxusním dojmem. Naprosto se zde ztrácí pocit, že se jedná o panelový byt …

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Sedátko s botníkem a věšákem

Vybavení předsíně je standardní, navrhla jsem malou místnost, která by měla spíše sloužit jako technická místnost pro uložení úklidových prostředků a předmětů s větším objemem. Vstup je hned vedle vchodových dveří do bytu. Navrhla jsem křídlové dveře s velkou výškou téměř až ke stropu, které působí i dekorativně. U vchodu jsem naplánovala sedátko s botníkem a věšákem. V chodbě za rohem je navíc velká prostorná šatní skříň na kabáty. Pro oživení a jako kontrast k tmavému desénu dřeva jsem volila nerezové a skleněné prvky, například poličku na věšákové stěně, dveře skříně a samozřejmě čistě bílou výmalbu.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Skleněné posuvné prvky

Při dalším postupu do útrob bytu je možné přímo z předsíně vejít do obývacího pokoje, ve kterém jsem navrhla i jídelní kout. Prostor obývacího pokoje jsem rozdělila na dvě části. V první je relaxační prostor s TV, kde jsou pohovky rozestavěny tak, aby vytvářely i dělící příčku od jídelního koutu.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Na stěnu k TV jsem navrhla nábytkovou sestavu, která záměrně vykrývá celý prostor stěny a tím jí i opticky zvětšuje a rozšiřuje tak prostor. Jde o otevřený systém regálů, které jsou doplněny o posuvné skleněné prvky, které podle potřeby mohou zakrýt TV nebo některé jiné prostory.

Velká vitrína na nádobí

Jídelní stůl je velký a záměrně umístěný k oknu, aby bylo plně využito proudící denní světlo. Navíc nechybí vedle stolu velká vitrína pro uložení většího množství nádobí. Vstup do kuchyně jsem vyřešila stavebním otvorem a posuvnými dveřmi, totožnými s těmi, jaké jsou do technické místnosti v předsíni. Jedná se o vysoká posuvná křídla, kde je, dekorativně jako na šachovnici, vždy otočen směr let dřeva.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Mobilní kontejnery pro uložení drobných předmětů

Prostor kuchyně není příliš velký, ale výhodou je docela prostorná spíž, která pojme velké množství potravin a mnoho dalších kuchyňských předmětů. Opět se zde opakují dveře, které byly použity do technické místnosti a z obývacího pokoje do kuchyně. Kuchyňskou linku jsem navrhla tak, aby na jedné straně byly umístěny všechny spotřebiče, což výrazně zmenšuje pracovní plochu, kterou nahrazuje pult pod oknem naproti. Vzhledem k radiátoru pod oknem je pult doplněn mobilními kontejnery pro uložení drobných předmětů. Zároveň umožňuje i sezení u okna pro dvě osoby.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Masivní dřevo na pult

Navíc jsem záměrně na pult použila masivní dřevo, které tak kontrastuje s protější linkou, kde je navržena kamenná pracovní deska a skleněný obklad. V kuchyni nechybí klasická vestavěná kombinovaná chladnička s mrazákem, vestavěná myčka nádobí (šířka 60 cm), prostorný dřez, zásuvkové kontejnery, odsavač par, který může být komínový, protože kuchyně je oddělena od obývacího pokoje.

U ložnice a dětského pokoje dispozice zachovány

Ložnici a dětský pokoj jsem ponechala, jejich dispozice zůstaly zachovány. V ložnici nechybí šatní skříň a komody na prádlo, vešla se i docela velká dvoulůžková postel a noční stolky. Vše je opět v dekoru tmavého dřeva oživeném dekoracemi a skleněnými dveřmi na skříni.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Dětský pokoj jsem záměrně navrhla pro dvě děti, vešla se sem velká prostorná šatní skříň, dvě postýlky naproti sobě a pod oknem pracovní stůl pro dvě osoby. Pro oživení jsem použila navíc vanilkovou barvu na posuvné dveře šatní skříně i malé skříňky.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Celý prostor jsem se snažila vyřešit především funkčně s maximálním důrazem na zrušení pocitu, že se jedná o byt v panelovém domě.