Hlavní obsah

Zápis práv do katastru nemovitostí podraží

Poplatky za zápis práv do katastru nemovitostí, které schválila ve středu vláda, budou vyšší. U převodů rodinných domů se zahradou se bude platit 1500 korun, což je třikrát více než v současnosti. Platná sazba 500 korun bude zachována při zápisu k jednomu pozemku nebo budově. Při více nemovitostech se ale bude nově násobit jejich počtem.

Zápis práv do katastru nemovitostí podraží

Změnu navrhl vláda ministr zemědělství Petr Gandalovič. Finanční prostředky, které se díky novému předpisu získají, by měly posloužit k rychlejší digitalizaci katastru nemovitostí. V současné době jsou digitalizované katastrální mapy pro třetinu území republiky. Gandalovič by ji chtěl dokončit do roku 2015.

Naopak snadná dostupnost digitálních dat katastru povede podle něj k podpoře investic a k rozvoji trhu s nemovitostmi. Výrazně se prý díky tomu zkrátí doba čekání na zápis do katastru nemovitostí.

Jednou z podmínek je ale podle ministerských úředníků personální posílení  katastrálních úřadů, to ovšem představuje značné náklady.

V Česku patří podle ministerstva poplatek za zápis práv do katastru ve výši 500 korun k nejnižším v Evropě a od roku 1994 se nezvýšil. Podle Gandaloviče bude stanovena také maximální částka poplatku pro určité typy převodů. Týkat se to bude třeba zemědělců, kteří převádějí více parcel najednou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků