Hlavní obsah

Za peníze z prodeje bytů chtějí v Hradci Králové postavit koupaliště

Radnice v Hradci Králové hodlá prodat 39 domů s 313 byty v centru města. Výnos z prodeje v řádu stomiliónů korun dá na zaplacení stavby letního koupaliště. Ceny bytů budou násobkem cen při poslední třetí vlně privatizace bytů. Prodej bytů v úterý projednala městská rada a schvalovat jej bude květnové zastupitelstvo.

Za peníze z prodeje bytů chtějí v Hradci Králové postavit koupaliště

Na přesných cenách prodávaných domů se koalice tvořená ODS, Volbou pro město a Hradeckým demokratickým klubem podle Divíška zatím neshodla. Primátor přitom nevyloučil možnost, že cena přesáhne milión korun za byt.

Ve třetí vlně privatizace se byt o 60 metrech čtverečních prodával za 250 000 až 300 000 korun. Podle primátorova náměstka Josefa Malíře (VPM) jsou tržní ceny prodávaných bytů 2,5 až 3 milióny korun.

Kdyby stávající nájemníci neměli o přednostní koupi bytů zájem, budou se moci do prodeje zapojit i třetí osoby. Na prodej budou atraktivní domy, například v okolí historického Velkého náměstí a na Masarykově náměstí. Původně město s prodejem těchto bytů nepočítalo.

Koupaliště přijde na půl miliardy

Podle opozičního zastupitele Petra Lusky (ČSSD) by se město bytů zbavovat nemělo. "Hodnota těchto lukrativních domů, které pokládám za rodinné stříbro města, půjde stále nahoru. Jejich prodej pod cenou je nerozumný a nehospodárný," řekl Luska. Výhodnější pro město by podle něj bylo vzít si na stavbu koupaliště úvěr.

Městu nyní po třech vlnách privatizace zbývá přibližně 2500 bytů. Z nich ale část nemůže prodat, protože jde o byty zvláštního určení a o byty postavené se státní dotací. Začátkem 90. let město mělo asi 14 000 bytů.

Stavba koupaliště bude stát 566 miliónů korun a patří mezi priority radnice. Po schválení prodeje bytů zastupitelstvem by město chtělo vypsat výběrové řízení na dodavatele koupaliště, které vyroste nedaleko malšovického fotbalového stadionu. Výstavba koupaliště by mohla začít letos na podzim a trvat do června 2010.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků