Hlavní obsah

Výstavba kanceláří v Praze vzrostla, zájem o ně ale klesá

V Praze nadále roste výstavba kancelářských budov, poptávka po nich ale klesá. V polovině letošního roku se rozloha pražských kanceláří zvýšila o 6,2 procenta na 2,1 miliónu metrů čtverečních. Zájem byl nově o 70.200 metrů čtverečních, což je o 56 procent méně než loni.

Výstavba kanceláří v Praze vzrostla, zájem o ně ale klesá

Nejvíce poptávaná byla Praha 5, plánované projekty se budou soustředit do Prahy 4 a 6, vyplývá z průzkumu, který zveřejnila poradenská společnost v oblasti realit DTZ.

S klesající poptávkou po komerčních nemovitostech, mezi které kromě kanceláří patří i sklady a maloobchody, se snižuje i jejich výnos. V polovině letošního roku se nejvyšší počáteční výnos z těchto realit pohyboval kolem šesti procent, což ve srovnání s rokem 2002 znamená až téměř poloviční pokles.

Logistické sklady se vyplatí

Nejvýnosnější investice jsou do průmyslových a logistických skladů, kde jsou výnosy 6,5 procenty. S 5,5 procenty následují investice do maloobchodů. Nejméně výhodné jsou investice do kancelářských budov, které činí o čtvrt procenta méně.

Vzhledem ke klesajícím výnosům z komerčních nemovitostí přesouvají obchodníci své investice do trhu s byty, u kterých stále výrazně převažuje prodej před pronájmy.  

Například nájem multifunkčních projektů v současné době činí v Praze v průměru 19,5 eura za metr čtvereční (546 Kč), mimo hlavní město je průměrná cena za metr čtvereční 18,5 eura (518 Kč).

O něco nižší jsou ceny pronájmu kancelářských budov, které v centru Prahy činí kolem 18 eur (504 Kč) za metr čtvereční, v Brně a Ostravě je to 12 eur (336 Kč). Nejnižší pronájem kanceláří je v Plzni, kde se za nájem kancelářské budovy platí kolem 10 eur (280 Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků