Hlavní obsah

Vyšší ceny od ledna tvrdě dopadnou na domácnosti

Zdražení, ke kterému v Česku dojde v příštím roce, pokud se vládě podaří Sněmovnou protlačit reformu veřejných financí, tvrdě dopadne na některé české domácnosti. Řada z nich bude muset radikálně změnit strukturu rodinných rozpočtů a omezit výdaje. Výrazně totiž vzrostou náklady na bydlení, energie a služby spojené s bydlením.

Vyšší ceny od ledna tvrdě dopadnou na domácnosti

Tyto výdaje  budou představovat největší položku ve výdajích českých domácností, upozorňují ekonomové. Struktura výdajů českých domácností začíná stále více kopírovat výdaje běžných západoevropských domácností, potvrzují ekonomičtí analytici.

Zprostředkovaně, přes vyšší výdaje domácností, se tak začne postupně měnit i životní styl členů českých domácností. Nákup a výběr řady zboží a služeb, které nejsou životně důležité, bude záviset stále více na celkových příjmech domácností.

Rozpočty řady domácností budou velmi napjaté a před prudkým zadlužením je zachrání jen drastické omezení spotřeby, soudí ekonomové.

Co rodiny čeká

V současné době utratí ze svých příjmů nejvíce česká rodina za bydlení a potraviny (zhruba kolem 19 až 20 procent za každou položku). Podíl výdajů za bydlení bude ale podle všech předpokladů výrazně stoupat. Jednak část domácností bydlící v nájemných bytech pocítí postupné uvolňování nájemného.

Zdraží i teplo, elektrická energie, vodné a stočné, poplatky za garážová stání. Náklady za nájemné mohou ve finále představovat až třetinu či více z příjmů domácností. Na změnu výdajů rodinných rozpočtů upozorňuje i poslední prognóza ministerstva financí. Jak ministerstvo, tak i Česká národní banka předpokládají, že příští rok dojde ke zvýšení inflace - tedy hladiny cen na tři a více procent. 

I kdyby mělo současně dojít v souvislosti se změnou daní ke zvýšení příjmů, nárůst příjmů u většiny domácností zdaleka nepokryje zvýšené životní náklady. Pokud projde vládní pojetí reformy veřejných financí, změní se totiž výše sazeb daně z přidané hodnoty. Zejména položky, které jsou nyní zatíženy pouze pětiprocentní DPH (což je případ potravin, ale i léků), mohou zaznamenat pohyb cen směrem vzhůru.

Vládní reforma předpokládá, že DPH se zvýší minimálně na devět procent. Podle ministerstva financí by se mohlo očekávané zvýšení cen v roce 2008 v důsledku změn DPH projevit již v závěru letošního roku. Lidé by se mohli začít předzásobovat trvanlivými a v roce 2007 i levnějšími potravinami.

Skokový růst u tepla, vodného a stočného i jízdného

Růst cen zejména u dodávek tepla, vodného a stočného, ale i jízdného lze podle analytiků v roce 2008 očekávat skokový. Podle odhadů MF dojde příští rok k poklesu spotřeby domácností. Pod tímto pojmem je třeba vidět především pokles míry nakupování určitého zboží a služeb.

Rodiny budou muset svoje finanční prostředky věnovat především na zaplacení vyšších nákladů na bydlení či potraviny či poplatky za zdravotnictví. Méně volných prostředků zbude pak na útratu a nákup takových komodit či služeb, jako je sport, kultura či trávení volného času.

Lékaři upozorňují na možnost, že se zhorší stravovací návyky a spotřebitelé se přikloní k méně kvalitním potravinám. Méně prostředků zůstane například i na vzdělávání a zvyšování kvalifikace.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků