Hlavní obsah

Stále více Čechů si kupuje luxusní byty

V České republice roste zájem o luxusní bydlení. Stále více lidí si pořizuje rozlehlé byty s terasou, výhledem a dalšími doplňky, za které neváhají vydat až desítky milionů korun. S rostoucí poptávkou se mění i její struktura. Luxusní byty si kupuje stále méně cizinců, zájem Čechů naopak roste, vyplývá z ankety ČTK mezi realitními kancelářemi.

Stále více Čechů si kupuje luxusní byty

"Poptávka po luxusních bytech, které stojí více než deset milionů korun, se proti loňsku zvýšila o 15 procent," uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško. Rostoucí poptávku zaznamenaly i další realitní společnosti, které registrují i změnu v její struktuře.

"O luxusnější byty zaznamenáváme mírně rostoucí zájem. Výrazně se však změnila struktura zákazníků, kteří tyto byty kupují. V poslední době klesá zájem o koupi ze strany cizinců a zvyšuje se poptávka Čechů," podotkl obchodní ředitel společnosti MAXIMA REALITY David Černík.

Největší zájem o luxusní byty je v Praze, a to hlavně v centru města, na Vinohradech a v Dejvicích. "V hlavním městě přibývá počet lidí, kteří jsou ochotni za byt zaplatit podstatně vyšší cenu, než činí běžný průměr, tedy až desítky milionů korun," uvedl Jakub Sedmihradský z realitní kanceláře Lexxus.

Luxusní byty mohou zabrat až 10 procent trhu

Loni činil podíl luxusních bytů na celkovém rezidenčním trhu v Praze tři a půl až čtyři procenta. Podle Sedmihradského se tento poměr může do pěti let zvýšit až na deset procent.

"Poptávka po luxusních bytech se týká především hlavního města Prahy, protože je zde výstavba v atraktivních lokalitách již omezená. Drahé byty vznikají například na Žižkově a Holešovicích, kde jsou na některé z nich ještě před dokončením výstavby uzavřeny rezervace," podotkl ředitel developerského oddělení Mexx Reality Marek Makový.

Za luxusní jsou považovány byty v ceně od deseti miliónů korun s minimální rozlohou 100 metrů čtverečních, které musejí mít terasu či větší balkón, výhled do zeleně, nebo naopak panorama a parkovací stání. Důležitá je také občanská vybavenost v okolí a dobrá dopravní dostupnost, shodují se realitní firmy.

Zájem o luxusní bydlení se sice zvyšuje, obecně je ale největší poptávka po menších standardně vybavených bytech s rozlohou kolem 60 m2. Největší zájem je o byty na Žižkově, Smíchově, v Tróji a lokality v Praze 4 a 6. Rostoucí poptávka je podle realitních kanceláří patrná v sedmé a osmé části Prahy, kde se tak zvyšují ceny.

Nejčastěji byty kupují mladé rodiny

Byty nejčastěji kupují mladí jednotlivci a rodiny s malými dětmi, další početnou skupinou jsou podle firem páry mezi 30 a 40 lety. Jejich výběr nejvíce ovlivňuje lokalita, rozloha bytu a jeho řešení, cena je často až na dalším místě.

"Množí se případy, kdy cena není v hodnocení možných variant na prvním místě, Češi bedlivě sledují i ostatní faktory. Stále větší váhu začíná mít lokalita, dostupnost a celkový koncept bydlení," vyjmenoval Makový.

Poptávka po bytech zaznamenává v České republice výrazný růst. Ten doprovází zvýšení cen a rostoucí zadluženost Čechů. Převis poptávky nad nabídkou má i další dopady, kterými jsou například nevýhodné kupní smlouvy.

"Současný trh s byty se rozrostl do nebývalých rozměrů. Byty nabízejí jak seriózní společnosti, tak bohužel někdy i méně důvěryhodní obchodní partneři," upozornil ředitel PR Sekyra Group Radek Polák.

Podle něj si klienti realitních společností před podepsáním smlouvy musejí především zkontrolovat podmínky platebního kalendáře a možnosti, kdy nastanou případné změny v charakteristice projektu. "Důležité je také uvedení předpokládaného termínu dokončení stavby," upozornil Polák.

"Smlouvy developerů jsou vůči kupujícím striktní, na straně stavební firmy ponechávají větší volnost. Developer ale nese zároveň mnoho rizik, které může jen obtížně minimalizovat. V současnosti je to například zásadní nedostatek kapacity stavebních firem," vysvětlil Sedmihradský.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků