Hlavní obsah

Radnice nabízejí výměnu bytů

Zdražení nájemného žene důchodce do malometrážek, platit ale budou asi stejně. Přibližně o třetinu vzrostou po prvním lednu nájmy v pražských obecních bytech. Mnoho nájemníků se bude muset uskromnit, aby si bydlení vůbec udrželo. Už dnes jsou radnice městských částí bombardovány žádostmi o výměnu bytu za menší. Některé z nich samy nabízejí lidem přestěhování do malometrážek.

Radnice nabízejí výměnu bytů

"Kvůli programu deregulace jsme už před půl rokem zastavili výběrová řízení na byty do 60 metrů čtverečních, abychom byli připraveni," říká mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Do svých plánů zahrnula radnice i nedávno dokončený bytový dům Nová Ořechovka s kapacitou 48 malometrážek.

Právě Novou Ořechovku zalidňují v těchto měsících lidé, kteří uvolňují větší obecní byty, polovina nájemních smluv je už podepsaná, druhá část byla nabídnuta ve výběrovém řízení. "Zatím máme co směňovat. Ovšem už dnes je poptávka a nabídka vyrovnaná," řekl Právu Šalek s tím, že pro výměnu bytu se rozhodlo už kolem padesáti lidí.

"Lidí, kteří chtějí jít bydlet do menšího, jednoznačně přibylo. Hlavně důchodců," potvrzuje také mluvčí Prahy 3 Jan Sotona. "Na radnici jsme dokonce připravili projekt s názvem Ústupové bydlení, abychom žádostem mohli vycházet vstříc a vyřizovat je co nejrychleji," říká mluvčí.

Žádosti tu vyřizují pracovníci odboru bytů a nebytových prostor, podle Sotony zatím práci zvládají bez navyšování počtu pracovníků. Také malých bytů k případné výměně má Městská část Praha 3 zatím dostatek.

Praha 4 zatím bez žádostí

Žádné zájemce o stěhování do malometrážních bytů neměli v poslední době naopak na úřadu Městské části Praha 4. "Menší byty nabízíme, ale za uplynulých deset dní se pouze jedna paní přišla zeptat na možnost výměny bytu za větší," říká mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová.

Lidé, kteří se rozhodnou k přestěhování ze stometrového bytu do polovičního například na Nové Ořechovce, budou po novém roce platit přibližně stejný nájem jako doposud.

Cena se v nových malometrážkách pohybuje nad hranicí sta korun za metr. Ve starých bytech v Praze 6 vzroste od ledna ze 48 o osmnáct korun na 66 korun za metr.

"Životní úroveň nájemníků by tak neměla výrazně utrpět. Považujeme to za lepší řešení, než rozdělovat příspěvky na bydlení, u kterých je vždycky problém, komu podporu přiznat a komu ne," míní mluvčí šesté pražské části Šalek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků