Hlavní obsah

Praha: Nájmy v domovech pro seniory budou dražší

Nájemné v domovech pro seniory, které patří pražskému magistrátu, bude vyšší. Zastupitelé je totiž převedli do obvyklého bytového fondu. V horizontu čtyř let se nájmy ze současných 34 korun za metr a měsíc zvednou až na 60 Kč.

Praha: Nájmy v domovech pro seniory budou dražší

Seniorům by ale mohlo pomoci čerpátní státního příspěvku na bydlení. Změna se bude týkat zhruba 550 bytů. Magistrát k ní přistoupil kvůli novému zákonu o sociálních službách.

Magistrát nyní bude obyvatelům domovů pro seniory nabízet k podpisu nové nájemní smlouvy. Pokud je nyní nepodepíšou, budou to muset udělat za dva roky. Tuto dobu v nich mohou bydlet ze zákona podle původních podmínek.

Pokud na nové smlouvy přistoupí až v budoucnu, budou muset podle magistrátu doplatit rozdíl mezi současným a nově vyměřeným nájemným. Nové nájemní smlouvy budou uzavírány na dva roky s možností prodloužení vždy o rok.

Možné zneužívání bydlení v těchto bytech prý hrozit nebude. Pokud se do bytu přihlásí příbuzní seniora a ten zemře, budou tam moci bydlet nejvýše rok, uvedl ředitel magistrátního bytového odboru Vladislav Dykast. Pak už nebude nájemní smlouva prodloužena.

Pravidla místo komise

Pro přijímání lidí do domovů pro seniory budou nově existovat pravidla. Dosud rozhodovaly komise. Mezi kritérii budou podle radního Jiřího Janečka (ODS) osamělost lidí, to, zda pobírají příspěvek na péči, jak vysoké nájemné jsou schopni hradit a zda vrátí magistrátu městský byt. Obdobná pravidla nedávno magistrát zavedl pro domovy důchodců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků