Hlavní obsah

Ostrava přijde o nejvyšší budovu

Společnost RPG Real Estate chce od magistrátu koupit nejvyšší budovu v Ostravě - jednadvacetipatrový věžák poblíž nové radnice - a zbourat ji. Na tomto území, propojeném s areálem hotelového domu Jindřich, který je rovněž určen k demolici, by v budoucnu ráda vybudovala lukrativní městskou část.

Ostrava přijde o nejvyšší budovu

"Společnost RPG projevila o věžák vážný zájem. Proto se město rozhodlo, že vyhlásí záměr prodeje," konstatoval tento týden ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Podle něho je nejvyšší budova ve městě v současném stavu prakticky nepoužitelná. "Kdybychom ji chtěli v budoucnu využívat, museli bychom do její rekonstrukce dát 100 až 200 miliónů korun, aby odpovídala protipožárním opatřením," konstatoval primátor. Demolice věžáku by magistrát přišla na 50 miliónů korun.

Proto vidí jako nejlepší alternativu tuto problematickou výškovou budovu, kterou nyní využívá několik úředníků a firem, prodat. "RPG nám nastínilo své plány. Chce zrekonstruovat celý prostor mezi třídami Nádražní a Sokolskou, vymezený ulicemi 30. dubna a Zborovskou, včetně místa po věžáku a areálu hotelového domu Jindřich. Chtějí zde postavit prestižní městskou část," přiblížil Kajnar.

Plány na přestavbu

Město by podle něho mohlo prodat věžák na začátku příštího roku. Skupina RPG RE, kterou ovládají vlastníci ostravsko-karvinských dolů Zdeněk Bakala a jeho partneři, chtějí na pozemku postavit výškové rezidenční bydlení s obchody a podzemními garážemi.

"Ta výšková budova má určité konstrukční a technické problémy. Jelikož není postavena v historickém jádru nebo nemá architektonickou hodnotu, logickou možností je její demolice," řekl ČTK ředitel RPG RE Petr Skrla.

Společnost je majitelem okolních pozemků i hotelového domu Jindřich, který chce také srovnat se zemí. Na jeho místě má do konce roku 2009 vyrůst moderní komplex s názvem Jindřich Plaza. Ten bude zahrnovat kanceláře, obchody a nový hotel. Podle primátora se má konečně pohnout dopředu i dokončení rozestavěné budovy naproti městskému domu kultury.

Takzvaný skelet již dlouhé roky hyzdí prostranství poblíž krajského úřadu. O nedokončený objekt už projevilo zájem pět společností. "Vypíšeme na něj také záměr prodeje. Město se dostalo do situace, kdy existuje velký zájem soukromých investorů. Na 99 procent by z něho v budoucnu měly být kancelářské prostory," konstatoval Kajnar.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků