Hlavní obsah

Liberec: Byty pro lyžaře zafinancuje půjčka

Byty, v kterých by měli bydlet účastníci mistrovství světa v klasickém lyžování, postaví město Liberec za 250 miliónů korun, které si ale bude muset půjčit. Domy pak budou sloužit seniorům. Nové byty vyrostou v Zeleném Údolí, kde byla v polovině 90. let připravena infrastruktura pro výstavbu 1540 bytů.

Liberec: Byty pro lyžaře zafinancuje půjčka

Radnice na jejich výstavbu získala 200 miliónů korun od ministerstva školství v rámci navýšených prostředků na přípravu lyžařského mistrovství. Další financování však musí zajistit město. Náklady projektu dosáhnou 450 miliónů korun.

Radnice původně žádala na výstavbu dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, ale neuspěla. Ministerstvo totiž letos muselo omezit podporu obcím na výstavbu sociálních bytů na 200 000 eur (zhruba 5,6 miliónu korun) pro jednoho příjemce na tři roky.

Nedostatek bytů pro seniory

Liberec má zhruba 380 bytů v domech s pečovatelskou službou, potřeba sociálních bytů zejména pro seniory a postižené je mnohem větší.

Radnice sama nebyla schopna náročný projekt realizovat, navýšení prostředků na přípravu mistrovství proto primátor Jiří Kittner uvítal, i když to pro město znamená další zadlužení.

Splácení úvěru ale zajistí výběr nájemného. Byty v Zeleném Údolí přitom nejsou jediným ubytováním pro účastníky mistrovství. Hlavně sportovci budou bydlet ve vysokoškolských kolejích v Harcově.

Technická univerzita získala na rekonstrukci šesti bloků s kapacitou 2550 lůžek 280 miliónů korun od ministerstva školství. V rámci modernizace vzniknou do příštího podzimu i nové komunikace, parkoviště a vysokoškolský klub.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků