Hlavní obsah

Cheb obnoví kartuše a niky na historických domech

I v budoucnu hodlá chebská radnice podporovat projekt na obnovování nik a kartuší v historickém centru města. Novou výzdobu dostaly už čtyři domy, vytipováno je jich celkem dvacet.

Cheb obnoví kartuše a niky na historických domech

Niky jsou polokruhové výklenky ve zdech, které obvykle v minulosti zdobily malé sochy. Kartuše jsou dekorativně orámovaná oválná či jinak tvarovaná pole, která obvykle nesla znak majitele domu. Mnoho z nich ale na chebských domech zaniklo.

Podle Hany Olišarové z chebské Galerie mají čtyři nyní šanci dostat novou, originální podobu. V roce 2004 autoři projektu vybrali více než 20 míst a oslovili významné tvůrce z České republiky.

Deset výtvarníků se pak zúčastnilo v roce 2005 semináře, na kterém poznávali historii města, jednotlivých domů a ulic. Výtvarníci pak zaslali své návrhy, které se konzultovali s památkáři a majiteli domů.

Zatím se realizovalo pět návrhů. Své představy vtělil do soch a kartuší například jeden z nejvýznamnějších současných sochařů Jaroslav Róna, dále Vladimír Kafka, Miloš Svoboda, Zdena Svobodová a Jindra Viková.

Radnice hodlá tento projekt podporovat. Od originálních výtvarných děl na chebských domech si slibuje mimo jejich estetického a kulturního zhodnocení také to, že by mohla být základem turistické sochařské stezky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků