Místní usilovali o převod kostela do vlastnictví obce i s vědomím, že se pro obec s necelými 330 obyvateli bude jednat o finanční zátěž. „Všechno není jen o penězích, a proto jsme dali na žádost našich občanů. Kostel je dominantou obce a stojí zde přes tři sta let,“ sdělil Právu starosta Pavel Ryba (STAN).

V obci nyní věří, že se najdou lidé, kteří budou mít zájem se na údržbě kostela podílet. „Do původní podoby chceme dát věž, která byla snížena. Také jsou v kostele problémy s vlhkostí,“ uvedl starosta. Odhadované náklady na rekonstrukci by se v takovém případě pohybovaly ve statisících korun.

Částkovští proto zřejmě založí občanské sdružení, které má v případě získávání dotací často větší možnosti než obec. Sdružení podle starosty dobře funguje například v obecní části Pernolec, kde se v posledních letech podařilo získat dotace již na tři projekty.

Kostel sv. Anny je dominantou Částkova. Místní nyní chtějí památku opravit.

Kostel sv. Anny je dominantou Částkova. Místní nyní chtějí památku opravit.

FOTO: archiv ÚZSVM

Církevní obřady, které se dnes v kostele konají, zůstanou i nadále zachovány. „Z naší strany se nic nezmění, bohoslužby budou pokračovat. Obecní zastupitelstvo bude mít ke kostelu určitě blíže než úřad,“ řekl páter Václav Vojtíšek z římskokatolické farnosti v Tachově, který do Částkova dojíždí.

Samotný kostel byl postaven kolem roku 1718 a byl majetkem rodiny rakouského šlechtického rodu Windischgrätzů. Během roku 1945 byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů a majitelem se stal stát.

Účetní hodnotu kostela Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyčíslil na 617 tisíc korun.