„Diskuse o zákazu vjezdu kamiónů se v tuto chvíli odkládá,“ řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (Lidem) poté, co s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) představil navržená opatření. „Je to prvně přístup, který je konstruktivní,“ uvedl Svoboda, spořilovský rodák.

V červnu se v ulicích Senohrabská a Na Chodovci podél Spořilovské má snížit rychlost na 30 km/h. Podle Milana Donta, který vede odbor pozemních komunikací ministerstva, by to mělo snížit hlukovou zátěž o 2,4 dB. Současná výsadba zeleně „v zářezu u Spořilovské“ by měla zachytit nečistoty, jemný polétavý prach. Tu zaplatí Praha asi 10 milióny korun. Ministerstvo investuje do úprav ramp mimoúrovňové křižovatky Jižní spojky a magistrály u Kačerova. Je třeba opravit i most.

FOTO: TJ, Právo

„Není aktuálně v takové kondici, aby unesl vozidla do 22, variantně 25 tun,“ poznamenal Dont s tím, že práce mají trvat rok, do příštího léta. Pak by se zhruba polovina z tisíců kamiónů přemístila sem.

Spořilovští jsou k navrženým opatřením kritičtí, podle nich nejsou adekvátní zdravotní situaci. „Mluví se tu o plynové komoře, ohrožení života a oni přijdou s částečným řešením. To nejde,“ reagovala pro Právo Jana Růžičková za sdružení SOS Spořilov. I lékařské zprávy potvrzují prudký nárůst kardiovaskulárních chorob v místě, problém imisí se u nás prý příliš bagatelizuje. Podle Růžičkové není třeba řešit jen hluk, ale právě především imise.

„Chytli jsme všechny kamióny ze středních Čech a z Jižní spojky,“ upozornila Růžičková. Přes sídliště kamióny jezdí přes den, v noci je Praha odklonila na Jižní spojku.

Růžičková nerozumí tomu, proč kamióny smějí jet přes Spořilov a proč je jim to zakázáno přes Chuchli, Braník, Barrandov či Říčany. SOS Spořilov se obrátilo i na ombudsmana Pavla Varvařovského. Praha hrozila jednostranným zákazem vjezdu kamiónů, ten by podle Donta mohl přijít, pokud navržená opatření Spořilovu nepomohou.

„V tuto chvíli infrastruktura není připravená na to, abychom mohli takový zákaz realizovat,“ řekl Dont s tím, že pro kamióny ani není dost odstavných parkovišť. A nápad vozit kamióny po železnici kamsi zapadl.

Mluví se tu o plynové komoře a oni přijdou s částečným řešením. Jana Růžičková, SOS Spořilov

Spořilovský problém vznikl kvůli tomu, že Pražský okruh je hotov jen na západě a jihu metropole a ne na jejím východě a severu. Svoboda opět označil za prioritu část mezi D 1 a Běchovicemi. Tzv. stavbu 511 se však městu přes účinný odpor místních a verdikty soudů nepodařilo prosadit. Ministerstvo na stavbu nemá peníze, Praha však jinou trasu nepromýšlí, ačkoli by mohla být levnější a vést mimo sídla, namísto toho, aby se stáčela do města.