Občanská sdružení Ateliér pro životní prostředí, Občanská iniciativa Pankráce, Praha 4 a Pankrácká společnost loni docílila zrušení územních rozhodnutí na dvě věže zvané Epoque zkrachovalé společnosti ECM, v nichž měly být luxusní byty a hotel. Dceřiná společnost ECM doufala, že ji zachrání kasační stížnost na nižší soudy, ale přepočítala se. Soud výhrady sdružení uznal a potvrdil dřívější rozsudky.

„Soud odsunul výstavbu výškového hotelu – lidově označovaného za prostřílenou plechovku – na neurčito, dost možná už nebude postaven nikdy. Nyní se čeká na rozsudek ohledně bytového domu, tzv. véčka,“ komentovala rozhodnutí Zora Kasiková, mluvčí sdružení Arnika, na webových stránkách.

Na Pankráci jde o neúnosnou míru hluku a znečištění ovzduší

„Soud potvrdil, že do lokality, kde je zhoršené životní prostředí, je nepřijatelné umisťovat stavby, které by škodlivou zátěž ještě více zhoršily. Na Pankráci jde o neúnosnou míru hluku a znečištění ovzduší způsobené nadměrným automobilovým provozem,“ prohlásil advokát Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí, který občanská sdružení ve sporu zastupoval.

Společnost Lancaster, která mrakodrapy na Pankráci měla stavět, si stěžovala na údajnou diskriminaci českými úřady a soudy a domáhala se ochrany investic svého zahraničního vlastníka z Lucemburska. Nejvyšší soud však taková tvrzení jednoznačně odmítl.

Při povolování mrakodrapů se porušoval jeden zákon za druhým

Podle Martina Skalského, koordinátora projektů ze sdružení Arnika, má vývoj na Pankrácké pláni význam pro celou Prahu.

„Před několika lety se zdálo téměř jisté, že obyvatelé nemohou vyhrát. Developeři ve spolupráci s úředníky Prahy 4 i magistrátu válcovali jejich požadavky a tvrdili, že když jde o peníze, musí jít životní prostředí stranou. Při povolování mrakodrapů se porušoval jeden zákon za druhým. Nyní se ukazuje, že soudy pražské stavební praktiky nijak nesvazují a soudci se nebojí hájit právo. To je naděje i pro další pražské kauzy,“ řekl Skalský.