„Šluknovský výběžek je poslední dobou žhavým tématem také v oblasti realit. V podstatě lze říci, že kvůli přílivu nepřizpůsobivých obyvatel klesla poptávka po bydlení v tomto nejsevernějším koutu České republiky,“ říká Milan Vršecký, majitel kanceláře RE/MAX Synergy z Teplic.

Ceny roubenek klesly pod milión korun

Přitom to byl podle jeho slov donedávna především pro rekreační bydlení velmi vyhledávaný region. Teď jsou ale ceny zdejších krásných poloroubených domů v naprosté většině pod jedním miliónem korun. Také byty tu lze zakoupit za velice nízké ceny.

„Přispěl k tomu fakt, že se zdejší byty v panelových sídlištích prodávaly do osobního vlastnictví za směšné částky, což nahrávalo a nahrává spekulacím s byty, a tím se zčásti vytváří nevítaný příliv nepřizpůsobivých lidí,“ dodává Vršecký.

Problémových míst je více

Podobná situace nyní krystalizuje i na Mladoboleslavsku. Obyvatelé sídliště v Mladé Boleslavi nedaleko Kauflandu si začínají stěžovat na nepřizpůsobivé občany. Problémových míst je ve středních Čechách víc. Podle Petra Freye ze společnosti RE/MAX se tato situace ale do prodejů zatím zásadně nepromítá.