„Doufáme, že jednou originál posmrtné masky Jana Palacha, který je v současné době v Národním památníku na Vítkově, bude součástí Muzea Jana Palacha ve Všetatech,“ píše se na stránkách www.palach69museum.cz o projektu nazvaném Národ pohasl.

Za projektem stojí pětadvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Poukar z Prahy, který chce od Palachovy rodiny koupit dům ve Všetatech. O ten se začal více zajímat letos na jaře. Složité bylo vypátrat jeho majitele, dům vlastní vnuci původní majitelky, které Libuše Palachová dům prodala. Když je student po složitém takřka detektivním pátrání kontaktoval, zjistil, že dům jsou ochotni prodat.

„K nápadu mě vedlo mnoho situací, které jsem během života zažíval. Vzpomínám si, že jsem měl jako dítě strach ze známých záběrů tmavé postavy na nemocničním lůžku,“ uvedl Poukar. Přiměly jej k tomu také články vycházející každý rok během ledna, které upozorňovaly na dezolátní stav Palachova rodného domu. Zatím se nenašel nikdo, kdo by opravil dům, v němž Palach žil.

Obyvatelé Všetat se studentovým nápadem souhlasí

Proto vzniklo i občanské sdružení Národ pohasl, které chce dům odkoupit, opravit ho a zřídit tam muzeum s exponáty, jež se dochovaly. Samotný dům ve Všetatech je očividně neobývaný, má rozbitá okna, jimiž lze nahlédnout do místností, kde je nahromaděný nepořádek. Místní obyvatelé by s vybudováním muzea souhlasili. „Takhle to tady dělá jen ostudu. Je škoda, že na to majitelé kašlou a nestarají se o to. Kdyby si to vzal někdo na starost, bylo by to jen dobře,“ mínila jedna z obyvatelek Všetat.

„Plánujeme spojit se s Národním muzeem a Společností Jana Palacha, které mají většinu pozůstalosti,“ uvedl tvůrce projektu. Uvažuje i o zrekonstruování domu do původního stavu s nábytkem a dobovým vybavením. Zatím to nevypadá moc reálně, protože většina nábytku a vybavení nejspíš neexistuje. Poukar by proto do původní podoby rád upravil alespoň Palachův pokoj.

Problémem jsou finance

V dalších místnostech plánuje expozice navozující pocity úzkosti a strachu, které v té době byly ve společnosti cítit. Projekt však nyní závisí na penězích. Poukar je hledá u národních firem, kde zatím neuspěl. Další možností je financovat projekt z grantových a dotačních programů. „Pořád doufám spíše v cestu získání peněz od soukromých subjektů,“ řekl Poukar.