„Jde o přímou inspiraci Klubu českých turistů, kteří roku 1889 navštívili vlakem světovou výstavu v Paříži a rozhodli se podobnou věž vybudovat i v Praze. Práce podle plánů inženýrů Františka Prášila a Julia Součka byly dokončeny v srpnu,“ popsal Martin Marcilis ze společnosti Pražské věže.

Stavba Petřínské věže v červnu 1891. Adolf Hitler 15. a 16. března 1939 na Pražském Hradě nařídil, aby se věž zbořila. Prý hyzdila pohled na Prahu. Věž stále stojí, byl to tak jeden z mála Vůdcových rozkazů během celé války, který nebyl vyslyšen.

Stavba Petřínské věže v červnu 1891. Adolf Hitler 15. a 16. března 1939 na Pražském Hradě nařídil, aby se věž zbořila. Prý hyzdila pohled na Prahu. Věž stále stojí, byl to tak jeden z mála Vůdcových rozkazů během celé války, který nebyl vyslyšen.

FOTO: Foto archiv Pražské věže

Na stavbě, která trvala pouhých 5 měsíců a 4 dny, pracovalo najednou až sto dělníků. „Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah. Okolo něj se vinou dvě točitá schodiště, jedno pro cestu nahoru, druhé pro cestu dolů. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, horní je ve výšce 55 metrů,“ popsal Marcilis konstrukci věže, která byla dokončena ve stejnou dobu jako lanová dráha.

Petřínská rozhledna.

Petřínská rozhledna

FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

Kvůli špatnému technickému stavu byla věž uzavřena v roce 1979. Po opravení konstrukce byla veřejnosti opět zpřístupněna roku 1991. Velké oslavy chystá Petřínská rozhledna, která v době své stavby stála celkem 32 000 zlatých, na 120. výročí otevření, tedy 20. srpna.