Divadlo si chtělo původně nechat fasádu pomalovat od profesionálních sprejerů, kteří pro divadelní scénu navrhli malbu s divadelními motivy. Vedení divadla doufalo, že se tak budova vyhne dalším útokům ostatních sprejerů, pro které je velká šedivá plocha funkcionalistické přístavby lákavá. Tento záměr ale narazil na nesouhlas památkářů.

"Fidlovačka už ale nutně potřebovala nový kabát," uvedl starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS). Proto se radnice rozhodla využít nabídky soukromé firmy, která jí nové fasádní barvy poskytla. "Fidlovačka bohužel bojuje s nevzhlednými tagy (podpisy sprejerů) a kresbami už dlouho. Divadlo bude mít proto i antigraffitový nátěr, aby fasáda vydržela co nejdéle čistá," dodal Horálek.

Boj se sprejery je nákladný

Fidlovačka byla opravena naposledy před 12 lety. Před letošní opravou fasády budovu pokrývaly desítky sprejerských výtvorů.

Boj proti sprejerům stojí metropoli desítky miliónů korun. Jen pražský dopravní podnik ročně zaplatí za odstraňování graffiti z vozů, vestibulů a zastávek a za preventivní opatření asi 30 miliónů korun.

Se sprejerstvím se snaží bojovat i další městské části. Zatímco některé vymezují plochy, kde je legální graffiti namalovat, Praha 1 a 2 se rozhodly opatřit fasády budov na svém území zvláštním nátěrem, ze kterého půjdou snadno smýt. Praha 6 se zase snaží graffiti co nejrychleji odstranit. Protože barvy jsou velmi drahé, doufá, že vytváření maleb, které dlouho na domech nevydrží, si sprejeři rozmyslí.