Centrum ve Zlíně postupně vznikalo od roku 2006, jeho investorem byl zlínský magistrát. Večer u budovy manifestovala necelá stovka lidí proti údajně nerozumným investicím radnice.

Kongresové centrum tvoří společný komplex se sousedním Univerzitním centrem otevřeným už před více než dvěma lety. O tom, že na místě někdejších Masarykových škol mají budovy vzniknout, se rozhodlo v roce 2003.

Město Zlín otevřelo 29. září nový multifunkční komplex Kongresové centrum Zlín.

Město Zlín otevřelo 29. září nový multifunkční komplex Kongresové centrum Zlín.

FOTO: Zdeněk Němec, ČTK

"Mám radost z toho, že jsme neucouvli z toho projektu, i když ta cesta byla dlouhá sedm let. Sedm roků trvalo, než jsme se dostali do této podoby," řekla novinářům primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS). V centru města dlouho stála jen rozestavěná spodní část objektu s inženýrskými sítěmi. Na jeho dostavbu získalo město stamiliónovou dotaci z evropských zdrojů. Samo zaplatilo 160 miliónů. Na stavbu přispěl i stát.

Kromě koncertů vážné a populární hudby by mělo centrum sloužit i k pořádání plesů nebo obchodních a kongresových akcí. "Od začátku bylo jasné, že ta budova musí být polyfunkční. Že není možno postavit jenom čistě koncertní sál, protože to by bylo málo pro Zlín," doplnila Ondrová.

Stěžejní částí Kongresového centra tvoří velký sál pro více než 830 diváků či posluchačů určený k pořádání největších akcí. Nachází se v ní ale i menší sál s kapacitou asi 90 lidí, šest salonků a restaurace.

Interiér Kongresového centra

Interiér Kongresového centra

FOTO: Zdeněk Němec, ČTK

Veřejnost bude mít příležitost si centrum prohlédnout v několika termínech na začátku října. Budovu ještě čeká dovybavení interiérů a další dokončovací práce. Její zprovoznění se plánuje na začátek příštího roku. "Musíme vejít ve známost. To znamená, že budeme klást velký důraz na to, abychom se co nejlépe zpropagovali a oslovili co nejvíce subjektů, aby si u nás najímaly naše služby," řekl vedoucí centra Karel Adamík.

Stavba Kongresového centra se před komunálními volbami stala tématem kritiky některých stran vůči současnému vedení radnice. Ta některá vyjádření zveřejněná v médiích následně dementovala.

Hnutí nestraníků s názvem M.O.R. - za Morální Očistu Radnice ve středu v souvislosti s otevřením centra uspořádalo manifestaci proti nerozumným investicím Zlína. Necelá stovka převážně mladých lidí se sešla kolem 18:00 a s transparenty s texty například "KUC = drahý špás", "Investuj lépe, Zlíne," nebo "Politika není byznys" několikrát obešla parčík naproti otevírané budovy. Po zhruba hodině se manifestující rozešli.

Filharmonie Bohuslava Martinů 28. září ve Zlíně poprvé zkoušela v nových prostorách Kongresového centra.

Filharmonie Bohuslava Martinů 28. září ve Zlíně poprvé zkoušela v nových prostorách Kongresového centra.

FOTO: Zdeněk Němec, ČTK

Podle Evy Štauderové, která za hnutí do zlínského zastupitelstva kandiduje jako číslo jedna, nebyla akce zaměřena proti konkrétní stavbě, ale obecně proti nerozumným investicím. "Kongresové centrum vnímáme jako příliš nákladnou a megalomanskou stavbu, která možná byla postavena na úkor několika malých jednotlivých akcí, které díky ní budou muset být asi odloženy," řekla Štauderová. Dodala, že město mělo peníze raději investovat do zlepšení běžného života občanů.

Jiřičná bývala v 70. letech partnerkou architekta Jana Kaplického, který loni v lednu zemřel. Letos v létě začala pracovat na přípravě stavby koncertní síně, takzvaného Rejnoka, kterou Kaplický navrhl pro České Budějovice.