Do bronzového pomníku, který je vysoký devět metrů a váží přes šestnáct a půl tuny, se pustila koroze. Zásah restaurátorů už byl proto nezbytný.

„Bronzový plášť sochy i její ocelové prvky korodují. Bylo proto nutné přistoupit ke generální opravě,“ uvedla mluvčí Národního muzea (NM) Radka Schusterová.

Opravu zaplatí ministerstvo i stát

Rekonstrukce jedné z největších soch na světě přijde na třicet miliónů korun.
Dvacet pět miliónů zaplatí ministerstvo kultury, zbytek půjde z kasy NM, které je správcem pomníku. Na opravách se bude podílet tým zhruba dvaceti odborníků. Mezi nimi budou kameníci i řemeslníci. Restaurátorské práce má pak na starosti česká firma Houska a Douda.

Ta dávala dohromady již například bronzové sousoší trig na pražském Národním divadle nebo pomník krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech.

Socha Jana Žižky, která vznikla v roce 1931 podle návrhu Bohumila Kafky, bude pro ně však něčím výjimečným. „Jde o největší kus sochy, kterou jsme restaurovali. Je to obrovské,“ řekl jeden ze spolumajitelů společnosti Petr Douda.

Změn se dočkalo i okolí sochy

Než se pomník předvede v novém, čeká pracovníky dlouhá cesta. V okolí sochy se zakrývala dlažba, provádělo se focení, skenování, nyní kolem ní vyroste lešení a restaurátoři budou zkoumat vnitřek bronzového monumentu a postupně jej demontovat.

„Potom vyhodnotíme, jaké opravy se budou provádět. Dá se ale očekávat, že bude nutné vyměnit železobetonovou konstrukci pomníku za nerezovou,“ vysvětlil Douda s tím, že rekonstrukce Žižky si vyžádá rovněž použití speciální techniky. Odborníkům pomůže třeba jeřáb.

Návštěvníky Vítkova ale kvůli restaurování sochy, jež má být hotová příští rok v listopadu, nečeká výraznější omezení. Nově zrekonstruovaný památník Vítkov bude volně přístupný, uzavře se jen část terasy v blízkosti pomníku.