Za ekologické stavby, které navíc dokonale architektonicky korespondují s prostředím, získal herec ocenění od americké Rady ekologické výstavby (GBC). Jejich hlavní předností je obojživelnost, jež má obyvatelům této oblasti zajistit bezpečí. Stavby se mohou zvedat společně s rostoucí „velkou vodou“, aniž by byla přerušena dodávka energií.

Brad Pitt se pustil do budování ekologických domů

Brad Pitt se pustil do budování ekologických domů

FOTO: www.makeitrightnola.org

Domy mají různá architektonické řešení

Domy mají různá architektonické řešení

FOTO: www.makeitrightnola.org

Jde o podobné stavby, jež vznikají v Holandsku jako řešení rozlévající se vody. Návrhy pocházejí ze studia Morphosis Architects a od studentů Školy umění a architektury. Na rozdíl od holandského konceptu, který slibuje vybudovat plovoucí vesnici, nemají stavby umožnit bydlení na vodě během hurikánů a povodní, ale především se snaží zabránit katastrofálním škodám a ochránit majetek těch, kteří do domu investovali.

Celé stavby jsou umístěny na jakémsi voru, který se společně s vodou může zdvihnou až do výšky dvanácti stop. Dům navíc minimalizuje spotřebu energií, domy mají zelené střechy, které snižují náklady na vytápění a v horkých dnech interiér ochlazují. Většinu vody jsou navíc schopny obstarat ze srážek.

Nové ekologické domy v New Orleans

Nové ekologické domy v New Orleans

FOTO: www.makeitrightnola.org

Domy stojí na podstavcích

Domy stojí na podstavcích

FOTO: www.makeitrightnola.org

Domy jsou vyrobeny z pěnového polystyrenu potaženého skleněnými vlákny a vyztužené betonem. Dům stojící na čtyřech nohách je tedy díky vhodnému materiálů schopný vyváženě plout po hladině. Nadace plánuje vystavět podle základního modelu sto padesát domů, v patnácti z nich již bydlí noví nájemníci.

Přečtěte si také: V Holandsku chystají obojživelná města, velká voda je nezaskočí
Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody.

Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody.

FOTO: Archiv firmy duravermeerbusinessdevelopment.nl

Ačkoli diskuse o globálním oteplování je stále hlasitější, hladiny vod neudržitelně stoupají. Holanďané se rozhodli, že rozumnější než čekat na to, až se přizpůsobí příroda, je přizpůsobit svůj styl života. A tak už chystají obojživelná města. [celá zpráva]