Jenomže jejich obyvatelům starými dřevěnými okny do bytů fouká. Památkáři a kraj mají řešení - vyrobit repliky starých oken, ale ty podle vedení města Kladna, které výměnu platí, vycházejí na 150 miliónů korun.

"150 miliónů je pro rozpočet města neúnosná částka," uvedl Dan Jiránek, primátor města

„Za takovou částku by město mohlo postavit nebo zrekonstruovat stovku bytů. Tohle je pro městský rozpočet neúnosné,“ hodnotil rozhodnutí památkářů a kraje primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). Zástupci města se proto budou snažit prosadit kompromis v podobě dřevěných eurooken.

„Plastová okna nám neschválili, zkusíme eurookna, ale doufáme, že nám je schválí v nějaké rozumné úpravě, která by je příliš neprodražila,“ uvedl Jiránek. Cena eurooken by se měla pohybovat kolem 60 miliónů korun. Podle ředitele Správy bytového fondu Vojtěcha Munzara ale existuje riziko navyšování ceny z důvodu požadavků památkářů na speciální profil, kování či další úpravy oken.

Domovní znamení na domech vytvořila také Hana Wichterlová..: Domovní znamení na domech vytvořila také Hana Wichterlová. foto: Právo/Josef Seifrt

„Jaká okna nakonec budeme moci použít, bychom měli vědět zhruba v polovině roku,“ doplnil Munzar. Památkově chráněné domy na Rozdělově mají půdorys písmene T, mají bohatě členěné fasády z barevných keramických materiálů a po obou stranách každého vchodu keramická domovní znamení zobrazující různá zvířata. Autory této výzdoby jsou podle ČTK Marta Jirásková, Hana Wichterlová, Břetislav Benda nebo Bedřich Stefan.

Primátor Jiránek poukázal na to, že například vchodové dveře do těchto domů již původní nejsou. Mezi věžovými budovami jsou navíc další objekty, které už mají plastová okna.