Územní rozhodnutí na stavbu dvou výškových budov vydal stavební úřad Prahy 4 loni v květnu, několik účastníků řízení se ale proti němu odvolalo. Magistrát ale jejich námitky neuznal. Proti zamítnutému odvolání se nelze dále odvolat, věc je možné napadnout pouze u soudu.

"Nejde o konečné povolení staveb, nicméně je to špatný signál. Praha si měla vzít k srdci doporučení mezinárodního výboru UNESCO a požadovat přepracování projektu. Nyní se zas o krok přiblížila možnost, že Pražská památková rezervace bude zařazena na seznam památek v ohrožení," řekl Martin Skalský z Arniky.

Vyškrtnutí ze seznamu UNESCO údajně nehrozí

Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo v roce 2007 "vážné znepokojení" UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, který budovy povolil.

Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace. Vyškrtnutí Prahy ze seznamu dědictví lidstva ale zřejmě aktuálně nehrozí. Na červencovém jednání v kanadském Québeku výbor světového dědictví ocenil stav péče o historické jádro Prahy a schválil opatření, která hlavní město a Česká republika v této oblasti činí, pochválil také materiály, které z Prahy a ČR obdržel.

To, kde v Praze výškové budovy vyrostou, by měla v budoucnu ovlivnit metodika pro výstavbu výškových budov v Praze, kterou připravuje magistrát. Má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.

Na Pankráci se chystá stavět i další investor - akciová společnost Pankrác. Plánuje vybudovat administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů.