"Nemáme žádné ponětí o tom, kdo může být kupcem," řekl k tomu švédským médiím Daniel Bergman, jedno z devíti dětí Ingmara Bergmana. V souladu s Bergmanovou závětí bude dům, který je vlastně velkým filmovým komplexem, prodán za nejvyšší nabídku.

Bergman si na ostrově Farö postavil dům zcela dle svého vkusu a přání v roce 1967. Jde vlastně o dvě budovy - větší o rozloze 299 a menší s obytnou plochou 45 čtverečních metrů. Ke komplexu patří dva hektary půdy.

.: Interiér obytného domu Foto: Marie Nyredöd, Aftonbladet

"V závěti stojí, že vše má být prodáno nejvyšší nabídce, nejraději v aukci. Rozhodl tak proto, že se obával, aby dělení majetku neproběhlo nespravedlivě. Proto jsme se také dohodli, že jeho poslední vůli budeme beze zbytku respektovat," dodal dnes pětačtyřicetiletý Bergman.

Dům sloužil i k natáčení proslulých filmů

"Bergman se na Farö cítil doma hned, jak tam poprvé přijel," sdělila deníku Aftonbladet dokumentaristka a Bergmanova přítelkyně Marie Nyrerödová. Připomněla, že v objektu se natáčel například film Persona, v němž spolu hrály Bibi Anderssonová a Liv Ullmannová, dvě herečky, jež byly v různých obdobích také Bergmanovými životními partnerkami. Na zdech domu jsou Bergmanovy vlastní kresby.

Letos 14. července by se Ingmar Bergman dožil 90 let. Po sobě zanechal celkem devět dětí - pět dcer a čtyři syny - z nichž osm je stále naživu. Nejstarším potomkem je dnes čtyřiašedesátiletá dcera Lena Bergmanová, nejmladší je rovněž dcera Linn Ullmannová, které je 41 let.

Oficiální zdaňovací hodnota Bergmanova objektu na ostrově Farö je přes deset miliónů švédských korun (asi 25-30 miliónů Kč). Tržní hodnota při prodeji v mezinárodní aukci bude nepochybně vyšší - nikdo si však netroufá odhadnout, kam až může konečná částka vyšplhat.