V Brně má nyní žádost o obecní byt podanou 4 600 lidí. Podle náměstka lze těžko zjistit, zda se jedná o sociální případy. "Ale jsou to lidé, kterým stojí za to se nahlásit, že potřebují byt od obce," uvedl. Brno prý v minulosti postavilo několik bytových domů a o startovací byty byl vždy velký zájem. "Nabídli jsme je například Masarykově univerzitě a Vysokému učení technickému pro jejich doktorandy," řekl.

Startovací byt může získat do nájmu člověk, jehož příjem nepřekračuje 80 procent průměrného platu. Smlouva se uzavírá na dva roky, pak ji lze obnovit. Když nájemník začne vydělávat víc, město mu byt nesebere. "Ale nemá tam jistotu. To ho nutí, aby si uvědomil, že byt nemá navždycky, že ho nemůže na nikoho převést," uvedl Pospíšil.

Město spolupracuje se soukromou firmou

Brno se bude na stavbě podílet se soukromou firmou Komfort. Investor postaví dva domy - šestnáctipodlažní a třípodlažní - a město objekt s pěti podlažími. Brno, které v lokalitě vlastní většinu pozemků, je firmě prodá za 4 200 korun za metr čtvereční.

Stavební firma se kromě toho zavázala přispět na inženýrské sítě, řekl náměstek. Stavět se začne příští rok. Brno bude podle Pospíšila stavba domu s 37 byty stát 75 milionů korun, dalších pět milionů plánuje radnice vložit do budování sítí.

Město nájemní byty zároveň prodává. Podle Pospíšila však staré byty lze k sociálním účelům využít stěží. Uvolňuje se jich jen málo, protože senioři nájemní smlouvy většinou převádějí na potomky a kdo byt nepotřebuje, zpravidla ho fingovaně smění.